Uchwała krajobrazowa w Poznaniu, a ozdoby świąteczne
W związku z obowiązywaniem od sierpnia 2023 roku Uchwały krajobrazowej przyjętej przez Radę Miasta Poznania także wszelkiego rodzaju świąteczne kampanie różnych firm mogą być karane. - Dobre praktyki reklamowe w mieście to nie tylko kwestia estetyki, ale również odpowiedzialności społecznej i ekologicznej oraz przestrzegania prawa. Dbałość o te aspekty przyczynia się do tworzenia bardziej przyjaznej i harmonijnej przestrzeni miejskiej - przekonuje zastępca Architekta Poznania, Tobiasz Wichnowski.
Co można, a czego nie można wieszać przed budynkami w Poznaniu?
W myśl obowiązywania uchwały krajobrazowej można co prawda wieszać bombki, łańcuchy, czy światełka świąteczne, jednak nie mogą zawierać emblematów reklamowych. Stawiać można renifery, czy Mikołaje, które jednak nie będą miały w sobie logotypów firm. Mogą pojawiać się tymczasowe stoiska sprzedażowe karpi, choinek, czy innych świątecznych elementów tradycji, jednak należy mieć na nie pozwolenie, oraz stoisko musi być estetyczne.
Co zrobić, by w naszych domach nie złamać prawa ozdabiając budynki?
O ile mamy nieograniczone możliwości w ozdabianiu naszych domów wewnątrz, tak zewnątrz musimy uważać na kilka ważnych spraw, by nie zostać ukaranym mandatem. Wieszając świąteczne iluminacje, czy światełka, należy uważać, by nie przesadzić z oświetleniem, zwłaszcza, gdy wokoło mamy okna sąsiadów. Zwłaszcza nocą może to zakłócać spokojny sen sąsiadów, którym prosto do okien wpada jasne światło iluminacji świątecznych. Mogą to oni zgłosić na policję, a my narażamy się na mandat. Dlatego warto dobierać oświetlenie tak, by cieszyły oko, a nie męczyły sąsiadów.