Chociaż mogą roznosić niektóre choroby, tak naprawdę nie są niebezpieczne. Znacznie rzadziej myślimy o nich w kontekście rozwoju nauki, a ich wkład jest ogromny! Czy wiedziałeś, że te owady były w kosmosie już w latach 40. Mało tego! W momencie lotu miały na swoim koncie już dwie nagrody Nobla!
Muszki owocówki. Co przyciąga te owady?
Muszki owocówki, jak sama nazwa wskazuje, żywią się owocami, a dokładniej - drożdżami mnożącymi się w fermentującej żywności. Nie bez przyczyny pojawiają przy dojrzałych owocach. Ich głównym źródłem pożywienia są przejrzałe i podgniłe owoce i warzywa - tam też muszki składają swoje jaja, ponieważ wilgotne, bogate w substancje organiczne środowisko jest dla jaj idealnym miejscem do optymalnego rozwoju.
Polecany artykuł:
W języku angielskim, a także w polskim czasami używa się też nazwy "muszka-octówka" (vinegar fly). Prawdopodobni oddaje ona ich naturę jeszcze lepiej - kwaśny, octowy zapach - szczególnie produktów na bazie owoców (np. octu jabłkowego) przyciąga te owady z ogromną siłą. Równie kuszące jest też dla nich czerwone wino - jeśli wieczorem zostawimy kieliszek na stole, rano z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy w nim sporo utopionych owadów – informuje serwis interia.biznes.pl.
Muszki owocówki z sześcioma Nagrodami Nobla!
Muszki owocówki kojarzą się tylko z nieświeżymi owocami. Jednak niewiele zwierząt - nie tylko owadów - tak bardzo wpłynęło na rozwój naszej cywilizacji. Wiemy, że brzmi to niewiarygodnie, ale taka jest prawda.
Do 2017 muszki owocówki "otrzymały" 6 nagród Nobla. Tyle prac, które opierały się na badaniu z wykorzystaniem tych owadów, zostało wyróżnionych przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk:
- 1933 - Thomas Hunt Morgan;
- 1946 - Hermann Joseph Muller;
- 1995 - Edward B. Lewis, Christiane Nüsslein-Volhard i Eric F. Wieschaus;
- 2004 - Richard Axel;
- 2011 - Jules A Hoffmann;
- 2017 - Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young.
Dodajmy, że dzięki łatwej hodowli, prostemu sposobowi krzyżowania oraz szybkiemu wzrostowi są one powszechnie wykorzystywane w badaniach genetycznych, fizjologii, patogenezie i historii ewolucji życia na Ziemi.
Muszki octówki w kosmosie
Mówiąc o dobrych stronach i sukcesach tych owadów, nie można nie wspomnieć o jeszcze jednym istotnym wydarzeniu. 20 lutego 1947 muszki owocówki stały się pierwszym żywym organizmem z planety Ziemia, który polecał w kosmos i wrócił na powierzchnię planety. Wszyscy pasażerowie przeżyli, co udowodniło, że radiacja i mikrograwitacja poza atmosferą pozwalają przeżyć żywym organizmom - przynajmniej w krótkoterminowym wymiarze (muszki były w kosmosie przez 3 minuty) – czytamy w serwisie interia.biznes.pl.
Na koniec dodajmy, że muszki owocówki nie są w najmniejszym stopniu zagrożone wyginięciem - ich usuwanie bez użycia silnych środków chemicznych nie powoduje szkód w środowisku.