Poznań. Ulica Święty Marcin czy Świętego Marcina?
Odpowiedź brzmi: Poprawna to forma to ulica Święty Marcin. Jednak wiele osób zastanawia się, dlaczego nazwę akurat tej ulicy się nie odmienia. Dlaczego tak jest? Nazwa ulicy wywodzi się od osady, która w XII wieku powstała wokół kościoła św. Marcina, nazywanej przedmieściem Świętego Marcina lub po prostu Świętym Marcinem (stąd nazwa ulicy Święty Marcin, a nie Świętego Marcina). To nazwa własna i pozostaje ona nieodmienna - czyli ulica Święty Marcin, na ulicy Święty Marcin. Tak należy poprawnie mówić.
Nazwa ulicy na swoje historyczne uzasadnienie
Początki ulicy sięgają XII w., kiedy to na jego terenie istniała historyczna osada nosząca nazwę Święty Marcin (stąd pochodzi nazwa ulicy Święty Marcin a nie św. Marcina). Osadę przyłączono do Poznania dopiero w 1797 r. Sama ulica ma stosunkowo krótki rodowód - jej rozkwit datuje się po 1870 r., kiedy to rozpoczęto budowę kilkupiętrowych kamienic.
Na ulicy Święty Marcin znajduje się wiele ważnych dla miasta obiektów, w tym m.in. jeden z najstarszych w Poznaniu kościołów - św. Marcina, Akademia Muzyczna, Collegium Iuridicum, Collegium Minus wraz z Aulą Uniwersytecką, Collegium Historicum, postawiony w 1981 r. pomnik poznańskich Krzyży, oraz działające nieprzerwanie od 1908 r. (pod nazwą Theater Apollo, a potem Collosseum) kino Muza. Ulica Św. Marcin to również środek Poznania, o czym informuje, znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Gwarnej drogowskaz.
Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o historii ulicy Święty Marcin, odsyłamy do linku który jest poniżej!
Polecany artykuł:
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Tak w 2023 roku wyglądały imieniny ulicy Święty Marcin! Zobacz naszą galerię!