Bitwa o Lepanto

i

Autor: wikimedia commons

Ciekawostki

Ten poznaniak łączył świat nauki i magii. Jego przepowiednia dotycząca wyniku słynnej bitwy się sprawdziła

2025-05-22 14:48

Kasper Goski to jeden z najwybitniejszych poznańskich uczonych XVI wieku. Co ciekawe świat nauki łączył ze światem...magii! Poznaniak zajmował się również astrologią. W trakcie swojego życia opublikował wiele przepowiedni. Najsłynniejsza z nich dotyczy kultowej bitwy, znanej w całej Europie.

Kasper Goski. Skąd pochodził słynny uczony?

Kasper Goski jest kojarzony dość jednoznacznie z Poznaniem. Nie mieszkał jednak w stolicy Wielkopolski od urodzenia. Pochodził z Sochaczewa. Studiował w Akademii Lubrańskiego oraz na Wydziale Sztuk Wyzwolonych Uniwersytetu Krakowskiego. Po ukończeniu edukacji został na uczelni, gdzie prowadził wykłady. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Padwie. W 1552 roku trafił do Poznania, z którym związał się na resztę swojego życia.

Pałac w Wysocku z niezwykłą historią FB

Słynna przepowiednia Kaspera Goski

W Poznaniu uczony otworzył praktykę lekarską. Udało mu się zgromadzić spory majątek. Był dla miasta również ważną postacią polityczną, kilkukrotnie pełnił urząd burmistrza i reprezentował Poznań na kilku sejmach. Największą sławę przyniosła mu jednak działalność prorocza. Goski zajmował się astrologią. Jest autorem wielu przepowiedni. Najsłynniejsza z nich dotyczy, jednej z najważniejszych bitew XVI wieku, czyli bitwy pod Lepanto. Uczony przewidział zwycięstwo państw chrześcijańskich nad Turcją. Wszystko wydarzyło się jeszcze za jego życia, dzięki czemu zyskał wielki rozgłos w całej Europie. Nagrodziły go m.in. władze Republiki Weneckiej, które nadały mu tytuł patrycjusza weneckiego, z dożywotnią pensją wynoszącą 300 dukatów rocznie.

Poznań Radio ESKA Google News

Kasper Goski postać zapomniana dla dzisiejszego Poznania

Goski mieszkał na przedmieściu Glinki. Obecnie znajdują się tam Rybaki. Jego żoną była Anna Koszówna, z którą miał dwójkę dzieci, syna Kaspra i córkę Annę. Zmarł w Poznaniu 25 listopada 1576. Ciężko znaleźć w dzisiejszej Stolicy Wielkopolski miejsca, w których byłby upamiętniony uczony. Wiecznej chwały doczekał się za to na Uniwersytecie w Padwie, gdzie znajduje się jego posąg.