Kasper Goski. Skąd pochodził słynny uczony?
Kasper Goski jest kojarzony dość jednoznacznie z Poznaniem. Nie mieszkał jednak w stolicy Wielkopolski od urodzenia. Pochodził z Sochaczewa. Studiował w Akademii Lubrańskiego oraz na Wydziale Sztuk Wyzwolonych Uniwersytetu Krakowskiego. Po ukończeniu edukacji został na uczelni, gdzie prowadził wykłady. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Padwie. W 1552 roku trafił do Poznania, z którym związał się na resztę swojego życia.
Słynna przepowiednia Kaspera Goski
W Poznaniu uczony otworzył praktykę lekarską. Udało mu się zgromadzić spory majątek. Był dla miasta również ważną postacią polityczną, kilkukrotnie pełnił urząd burmistrza i reprezentował Poznań na kilku sejmach. Największą sławę przyniosła mu jednak działalność prorocza. Goski zajmował się astrologią. Jest autorem wielu przepowiedni. Najsłynniejsza z nich dotyczy, jednej z najważniejszych bitew XVI wieku, czyli bitwy pod Lepanto. Uczony przewidział zwycięstwo państw chrześcijańskich nad Turcją. Wszystko wydarzyło się jeszcze za jego życia, dzięki czemu zyskał wielki rozgłos w całej Europie. Nagrodziły go m.in. władze Republiki Weneckiej, które nadały mu tytuł patrycjusza weneckiego, z dożywotnią pensją wynoszącą 300 dukatów rocznie.

Kasper Goski postać zapomniana dla dzisiejszego Poznania
Goski mieszkał na przedmieściu Glinki. Obecnie znajdują się tam Rybaki. Jego żoną była Anna Koszówna, z którą miał dwójkę dzieci, syna Kaspra i córkę Annę. Zmarł w Poznaniu 25 listopada 1576. Ciężko znaleźć w dzisiejszej Stolicy Wielkopolski miejsca, w których byłby upamiętniony uczony. Wiecznej chwały doczekał się za to na Uniwersytecie w Padwie, gdzie znajduje się jego posąg.