Karetka

i

Autor: iStock

Wydarzenia

To dopiero niechlubny rekord. W ciągu roku wzywał pogotowie... 450 razy!

2024-08-01 10:06

Pewne rzeczy ciężko sobie wymyślić! Z pewnością nikt nie wyobrażał sobie historii, że jedna osoba dzwoni na pogotowie... 450 razy w ciągu roku! Dokonał tego mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego który w ubiegłym roku tyle razy wybierał numer alarmowy. Niestety, wiele razy działo się to bezzasadnie.

Wzywał pogotowie ponad 450 razy w ciągu roku!

Jak informuje portal krotoszynska.pl, w 2023 roku mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego wezwał Zespół Ratownictwa Medycznego aż 455 razy. Dane te zostały przedstawione podczas X Naukowo-Szkoleniowego Sympozjum Ratunkowego w Grudziądzu. Jak zaznacza rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego, Jakub Nelle, nie wszystkie wezwania mężczyzny kończyły się interwencją. - Dyspozytor medyczny często już na etapie wywiadu telefonicznego podejmował decyzję, że wysłanie Zespołu Ratownictwa Medycznego jest bezzasadne - przekazał portalowi krotoszynska.pl Jakub Nelle, rzecznik Zespołów Ratownictwa Medycznego, działających przy SP ZOZ w Krotoszynie.

Bezzasadne wezwanie pomocy - co za to grozi?

Trzeba pamiętać, że nieuzasadnione wezwanie pogotowia nie jest bezkarne. Za celowe fałszywe alarmowanie służb ratunkowych grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna do 1,5 tys. zł. Dodatkowo, sprawca może być zobowiązany do zapłacenia 1 tys. zł nawiązki za niepotrzebną interwencję. 

W przypadku, gdy fałszywe zgłoszenie dotyczy zagrożenia życia, zdrowia wielu osób lub mienia, sprawca może zostać skazany na karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności oraz musi uiścić obowiązkową nawiązkę. Jeśli w wyniku fałszywego alarmu powstały szkody, sprawca może zostać zobowiązany do ich naprawienia.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Jak wygląda SOR Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu?