rtęć

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Prawo

To koniec rtęci w Europie? Unia przyjęła nowe przepisy

2024-05-31 13:35

Od lat wiadomo, że rtęć jest bardzo szkodliwa dla człowieka. Stanowi zagrożenie dla płuc, mózgu i nerek. Choć jest wycofywana z obiegu, to nadal wykorzystuje się w różnych branżach. Chodzi m.in. o używanie amalgamatu w leczeniu zębów. Podobnie będzie z lampami, do których produkcji używa się rtęć.

To koniec rtęci w Europie?

Wykorzystywana w leczeniu zębów, w termometrach zaokiennych i tych mierzących temperaturę ciała, w lampach i dawniej w wielu innych rzeczach rtęć wkrótce zniknie z użytku? To bardzo prawdopodobne. Unia Europejska właśnie przyjęła nowe przepisy dotyczące tego metalu.

Co grozi za nadmierne przebywanie w okolicach rtęci?

Rtęć jest wysoce rakotwórczą substancją. Jej nadmiar grozi nowotworami płuc, mózgu, czy nerek. Do dzisiaj wykorzystywana jest w postaci amalgamatu przy leczeniu zębów, czy w lampach. Choć w pierwszym wypadku zakaz stosowania obowiązuje już u dzieci przed 15. rokiem życia i u kobiet w ciąży.

Dlaczego wycofuje się rtęć?

Komisarz ds. środowiska Unii Europejskiej wypowiedział się w tej sprawie. - Nie ma powodu, aby nadal stosować rtęć w naszym codziennym życiu, gdy zagrożenia dla zdrowia są tak dobrze udokumentowane. Obecnie mamy skuteczne alternatywy dla (tego rodzaju) stomatologii i lamp. Dzięki przeglądowi rozporządzenia w sprawie rtęci UE jest na dobrej drodze do tego, by stać się pierwszą gospodarką bezrtęciową i uczynić kolejny krok w kierunku nietoksycznej przyszłości dla obywateli UE i naszego środowiska - powiedział komisarz Virginijus Sinkeviczius.

Zobaczcie świetlną stolicę Polski!

Unia Europejska UPADA?! Prof. Witold Modzelewski o BUNCIE ROLNIKÓW