mObywatel

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Wiadomości

To ma być przełomowa zmiana. W aplikacji mObywatel pojawi się nowa usługa

2024-08-29 12:42

Nowość, która pojawi się w aplikacji mObywatel to możliwość płatności kartą bankową. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada innowacyjny pomysł jako krok milowy dla Polski. Przedstawiciel rządu wierzy, że w przyszłym roku ePłatności pojawią się we wszystkich gminach w naszym kraju.

Na czym będzie polegała nowa usługa?

Opcja ePłatności pozwala na sprawdzenie informacji o zobowiązaniach finansowych wobec urzędów oraz opłacenie ich w aplikacji mObywatel. Obecnie jej użycie odbywa się testowo, w wybranych gminach w Polsce. Dotychczas płatności można było dokonywać za pomocą Blika, teraz zrobimy to również z pomocą karty płatniczej.

Zapłacimy jednorazowo lub w ratach. W aplikacji mObywatel pojawią się również wszelkie formalności, takie jak potwierdzenie zapłaty w formie PDF. Jedną z ciekawych opcji będzie również przesyłanie powiadomień o zbliżających się płatnościach.

Rozwój e-usług w Polsce, całość tego procesu, w tym włączenie tej kategorii odpowiedzialności za ePłatności pokazuje, że optymalizacja systemu, że ich zaprojektowanie, że ich umiejętność wykorzystywania przez obywatela to droga, którą razem prezentując, możemy doprowadzić do tego, co najważniejsze - łatwiejszego życia - mówił wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

To nie koniec nowości! Co jeszcze przygotował mObywatel?

To nie koniec innowacyjnych nowości w aplikacji mObywatel. Wicepremier Gawkowski zapowiada nowe funkcje, które mają pojawić się w 2024 i 2025 roku, czyli legitymacja osoby niepełnosprawnej oraz mStłuczka, która będzie sporym ułatwieniem w przypadku kolizji drogowych.

W pilotażu usługi ePłatności bierze udział ponad 50 miejscowości. Pełną listę znajdziemy w ponad 50 miejscowości. Zrobimy to w aplikacji mObywatel 2.0 oraz serwisie mObywatel.gov.pl.

mObywatel regularnie dostarcza nowe, hitowe funkcje

Aplikacja cały czas się rozwija, wielkim hitem w ostatnim czasie była funkcja pozwalająca na zastrzeżenie numeru PESEL, która cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje, że od momentu jej wprowadzenia swój numer skutecznie zastrzegło już 4,5 mln obywateli naszego kraju!

Aplikacja powstała w 2017 roku. Daje możliwość na m.in posługiwanie się cyfrowym dokumentem tożsamości, prawem jazdy, a także zastrzeżenie numeru PESEL. Wielu użytkowników korzysta także z opcji dla kierowców takich jak: sprawdzenie punktów karnych, historii pojazdu czy polisy OC. Możemy również dodać w usłudze m.in. Kartę Dużej Rodziny, legitymację emeryta i rencisty, studencką i szkolną.

Gang Produkciaków już w Biedronce. Jak otrzymać maskotkę lub książkę? Sprawdź! 

QUIZ. Pamiętasz zakupy z czasów PRL? Sprawdź

Pytanie 1 z 11
Co groziło za spekulację kartkami?