Wielkopolska się wyludnia
Lata temu ludzie uciekali ze wsi do miast za pracą, lepszym wynagrodzeniem i lepszym życiem, tak dzisiaj zwłaszcza młode małżeństwa, uciekają z mieszkań w mieście, do własnych domów na wsiach pod miastami. Dotyczy to zarówno tych największych, jak i średnich miast. Dodajmy, że te osoby nadal pracują w miastach. Urbanizacja w Wielkopolsce stale spada i jest już niższa niż 54 procent.
Małe miasta również się wyludniają. Dlaczego?
Jeśli chodzi o małe miasta mamy do czynienia z migracją do większych miast, po większe perspektywy. Choć ta migracja jest mniejsza, od tej z wielkich miast, do mniejszych pod aglomeracją (jak Poznań), to powoduje to, że miasta z mniejszą liczbą ludności wyludniają się jeszcze szybciej. Tu migracja następuje zarówno do wsi, jak i do większych miast.
Polecany artykuł:
Najszybciej wyludniające się miasto w Wielkopolsce. Dąbie w powiecie kolskim - za chwilę będzie tylko wspomnieniem?
W ostatnich dniach prezentowaliśmy Wam rankingi w oparciu o najnowsze dane i prognozy Głównego Urzędu Statystycznego. Możecie przeczytać o wielkopolskich miejscowościach, które do 2040 roku mają stracić najwięcej mieszkańców czy też o tych miejscowościach w regionie, które do 2040 roku mieszkańców zyskają najwięcej.
Tym razem, w oparciu o dane GUS i analizę portalu polskawliczbach.pl skupiliśmy się na opracowaniu innego zestawienia. Zobaczyliśmy, które miasta w Wielkopolsce straciły najwięcej mieszkańców podczas 20 lat - między rokiem 2002 a 2022.
- Większe województwa, jak mazowieckie oraz wielkopolskie, mają zdecydowanie lepszą sytuację od naszego z uwagi na znacząco młodszą strukturę wieku oraz dodatnie salda migracji. Dlatego większe regiony wyprzedają nas, a raczej można powiedzieć, że są w tyle pod względem spadku ludności – powiedział dla Eska Łódź, prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Pomimo tego, że wypowiedź profesora jest pozytywna, to liczby mówią same za siebie...
Liderem zestawienia jest Dąbie w powiecie kolskim. Straciło ono w omawianym czasie 20 proc. mieszkańców. To daje 26. miejsce w Polsce w tej niechlubnej klasyfikacji. Łącznie 5 miast z regionu może "pochwalić się" spadkiem populacji o co najmniej 15%! W Polsce w latach 2002 - 2022 najwięcej mieszkańców straciło Władysławowo (36,3%), przed Helem (33,9%) i Jastarnią (33,3%).