To największa wieś w Wielkopolsce. Znajduje się tuż pod Poznaniem

i

Autor: Google Earth To największa wieś w Wielkopolsce. Znajduje się tuż pod Poznaniem

Ciekawostka

To największa wieś w Wielkopolsce. Znajduje się tuż pod Poznaniem

2024-07-19 7:28

Która wieś w Wielkopolsce jest największa? Sprawdziliśmy to! Odpowiedź może być dla wielu sporym zaskoczeniem, bo niektórzy myślą, że jest ona miastem. Z tej wsi bez większego problemu można dojechać do Poznania, co czyni ją niezwykle atrakcyjną. O szczegółach piszemy w naszym artykule.

Największa wieś w woj. wielkopolskim

Według danych GUS największą pod względem liczby ludności wsią w woj. wielkopolski są Plewiska. Zgodnie ze statystykami w 2022 r. miejscowość zamieszkiwało 14 160 osób. Plewiska wchodzą w skład aglomeracji poznańskiej więc można założyć, że wiele osób wybrało życie na przedmieściach, mimo iż pracuje się lub uczy w Poznaniu.

Plewiska to największa wieś w Wielkopolsce

Plewiska, obecnie część aglomeracji poznańskiej, to wieś o bogatej historii sięgającej średniowiecza. Plewiska po raz pierwszy zostały wspomniane w dokumentach historycznych w 1286 roku. Wówczas wieś należała do biskupstwa poznańskiego. W 1388 roku biskup Jan z Czarnkowa nadał Plewiska klasztorowi benedyktynów w Lubiniu.

W XVI wieku Plewiska były własnością szlachecką. W 1577 roku wieś została sprzedana przez rodzinę Działyńskich rodzinie Opalińskich. W tym okresie rozwijało się rolnictwo i hodowla. W XIX wieku, po rozbiorach Polski, Plewiska znalazły się pod zaborem pruskim. W 1836 roku wieś przeszła na własność niemieckiej rodziny von Treskow, co wpłynęło na jej dalszy rozwój, zwłaszcza w zakresie modernizacji rolnictwa.

Podczas II wojny światowej wieś została zajęta przez Niemców, a po wojnie wróciła do Polski. W okresie PRL Plewiska, jak wiele innych miejscowości w Polsce, przechodziły zmiany administracyjne i gospodarcze, w tym kolektywizację rolnictwa.

W XXI wieku Plewiska stały się częścią aglomeracji poznańskiej, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju wsi. Wzrosła liczba mieszkańców, a wieś przekształciła się w popularne miejsce zamieszkania dla osób pracujących w Poznaniu. Rozbudowa infrastruktury oraz bliskość do Poznania sprawiły, że Plewiska stały się atrakcyjnym miejscem do życia.

Największe wsie w Polsce

Największą wsią w Polsce jest Józefosław pod Warszawą. Warto jednak podkreślić, że na 20 największych wsi w Polsce, aż 7 leży w Wielkopolsce. Zobaczcie nasze zestawienie: