Kobyla Góra - najwyższe wzniesienie w Wielkopolsce

i

Autor: MOs810 / Wikipedia Wzniesienie w powiecie ostrzeszowskim jest najwyższym w regionie

Wielkopolska

To najwyżej położona wieś w Wielkopolsce. Z czego jest jeszcze znana Kobyla Góra?

Wielkopolska, choć leży wyłącznie na pojezierzach i nizinach, ma także kilka dość wysokich punktów. Najwyższy z nich znajduje się w gminie Kobyla Góra w powiecie ostrzeszowskim. Ta barwna miejscowość nie jest jednak znana tylko z tego faktu. Z czego jeszcze znana jest Kobyla Góra? O tym przeczytacie w poniższym artykule!

Najwyżej położony punkt w Polsce to znana góra!

Jak każde województwo, Wielkopolska ma także swój najniżej i najwyżej położony punkt w regionie. Najniższy znajduje się w powiecie międzychodzkim. Najwyższy natomiast na przeciwnym biegunie - w powiecie ostrzeszowskim. Nie jest on bardzo wysoki, z racji na to, że Wielkopolska leży na pojezierzach i nizinach, jednak w porównaniu z resztą województwa robi wrażenie. Bardzo daleko mu jednak do najwyżej położonego punktu w Polsce, jakim jest góra Rysy w Tatrach Wysokich w Małopolsce, jej najwyższy wierzchołek po polskiej stronie wynosi 2499 metrów nad poziomem morza.

Najwyżej położony punkt w Wielkopolsce. Gdzie się znajduje?

Jak już informowaliśmy, najwyżej położony punkt Wielkopolski znajduje się w powiecie ostrzeszowskim. Dokładnie jest to Kobyla Góra. Wzniesienie w miejscowości Zmyślona Parzynowska w gminie Kobyla Góra (czyli o takiej samej nazwie, jak wzniesienie). Jest ono położone w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich. Jego wysokość to 284 metry nad poziomem morza. Znajduje się na nim także Wielkopolski Krzyż oraz dzwon Jana Pawła II. W szczytowym punkcie wzniesienia znajduje się okruch skały z Bazyliki Grobu Świętego. Dzwon wybija codziennie godzinę 15:00, czyli symboliczny moment śmierci Jezusa, oraz co sobotę o 21:37, w godzinę śmierci św. Jana Pawła II. Przez wzniesienie przechodzą szlaki turystyczne i jest to miejsce spotkań i pielgrzymek diecezji kaliskiej.

Inne atrakcje Kobylej Góry

Historia wsi sięga 1387 roku, gdy pojawiła się na jej temat pierwsza wzmianka. W pierwszej połowie XV wieku uzyskała prawa miejskie, które utraciła w XIX wieku. W miejscowości znajduje się kościół katolicki z początków XIX wieku, kościół ewangelicko-augsburski z końca XIX wieku, żydowski cmentarz, oraz zabytkowe kamienice. Miejscowość składa się z sześciu integralnych części: Lipnik, Onufry, Pustki, Sójka, Trzy Kamienie i Wesoła.

Zobaczcie ranking największych wsi w Wielkopolsce pod względem liczby ludności

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: