Wiedziałeś, że trzy najmniejsze miasta w Polsce znajdują się w Wielkopolsce. To naprawdę niebywałe!

i

Autor: Qqerim, CC BY-SA 3.0 Wiedziałeś, że trzy najmniejsze miasta w Polsce znajdują się w Wielkopolsce. To naprawdę niebywałe!

Ciekawostki

Trzy najmniejsze miasta w Polsce z znajdują się na terenie województwa wielkopolskiego. Zaskakujące! Wiedziałeś o tym?

2024-06-13 8:38

Jakie jest najmniejsze miasto w Polsce? To łatwo sprawdzić w danych Głównego Urzędu Statystycznego. Okazuje się, że trzy najmniejsze miasta w naszym kraju znajdują się na terenie woj. wielkopolskiego! Mamy dla was lsitę najmniejszych miast w Polsce

Według stanu na 1 stycznia 2023 na terenie Polski jest 979 miast. Największym miastem w Polsce pod względem powierzchni przez wiele lat była Warszawa. To się jednak zmieniło pod koniec lipca, gdy Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane. Pierwsze miejsce podium przejął od stolicy Gdańsk, który ma 683 kilometry kwadratowe powierzchni i tym samym zwiększył dystans do dawnego lidera o ponad 100 kilometrów kwadratowych. Z kolei trzecie miejsce zajęła Gdynia (391 km2), następnie Kraków (327 km2) oraz Szczecin (301 km2). 

Jakie jest najmniejsze miasto w Polsce?

Sprawdziliśmy, jakie miasta w Polsce są najmniejsze. Z danych GUS wynika, że na trzech pierwszych miejscach znajdują się miejscowości leżące na terenie woj. wielkopolskiego. Najmniejszym miastem jest Stawiszyn (pow. kaliski), który ma zaledwie 1 km². Na drugim miejscu znajduje się Wielichowo (pow. grodziski), które ma 1,2 km², a trzeci jest Ostroróg (pow. szamotulski) z powierzchnią 1,3 km².

Najmniejsze miasta w Polsce. Mamy listę

Jak wygląda lista 10 najmniejszych polskich miast pod względem powierzchni? Zobaczcie:

Listen on Spreaker.