Wielkopolska

To u nas jest Czyściec i Koniec Świata! Zabawne nazwy miejscowości w Wielkopolsce

2024-06-07 14:35

Czasami nazwy miejscowości wydają się nam dziwnie, chociaż dla samych okolicznych mieszkańców nazwy te już nie są egzotyczne. Także w Wielkopolsce mamy kilka miejscowości których nazwy mogą nieco bawić, szczególnie mieszkańców z innych części. W końcu to w Wielkopolsce mamy Koniec Świata, można pojechać do wsi Chachalnia czy odwiedzić Czyściec. A to nie koniec!

Wiele nazw miejscowości mogą bawić, szczególnie osoby które w danym osobie nie mieszkają. W końcu lokalni mieszkańcy już przyzwyczaili się do niecodziennych nazw miejscowości, które dla nich są normalnością. W Wielkopolsce pod tym względem mamy się czym pochwalić. Niektóre nazwy miejscowości mogą bawić i często same w sobie są największymi atrakcjami danej miejscowości.

Zabawne nazwy miejscowości: W Wielkopolsce na Koniec Świata!

Zacząć wypada od końca, a tak właściwie od Końca Świata. Niecałe dwa kilometry za wsią Głuszyna pod Ostrzeszowem leży przysiółek nazwany właśnie jednym z najgorszych lęków współczesnych ludzi. Koniec Świata to alternatywna nazwa Głuszyny-Podlas - części wsi Głuszyna w gminie Kraszewice. Co ciekawe faktycznie można odnieść wrażenie ze to koniec świata, ponieważ na stałe zameldowana jest tutaj tylko jedna osoba. Reszta najzwyczajniej w świecie na przestrzeni ostatnich lat wyjechała bądź zmarła. W przysiółku znajdują się jedynie dwa gospodarstwa - i to wszystko.

Władze gminy Kraszewice zmagały się miesiącami ze złodziejami tabliczki z napisem "Koniec Świata". W końcu postanowiono ją przyspawać, aby utrudnić miłośnikom Końca Świata zabranie tablicy. Pomimo tego miejscowość jest chętnie odwiedzana przez turystów, którzy obowiązkowo robią sobie zdjęcie na tle słynnego napisu z nazwą przysiółku.

Zabawne nazwy miejscowości w Wielkopolsce: Przez Czyściec do Borui Kościelnej

Oczywiście to nie koniec! Skoro już jesteśmy na Końcu Świata warto pomyśleć o jakieś sile wyższej. Można to zrobić w Czyśćcu. I nie mowa tutaj tylko o miejscu które znamy z lekcji religii ale o wsi w powiecie szamotulskim, w gminie Szamotuły. Oczywiście podobnych nazw jest więcej które skojarzyć możemy z kościołem, jak choćby Boruja Kościelna.

Dla Wielkopolan nazwy tych miejscowości brzmią wprawdzie swojsko i normalnie, bo zostały "osłuchane", ale przybysze często się dziwią. Jakie jeszcze przykłady takich miejscowości w Wielkopolsce możemy zaobserwować? Oto tylko niektóre przykłady:

  • Szczury
  • Ostatni Grosz
  • Kozie Laski
  • Głuponie
  • Obora

Pozostałe zabawne nazwy miejscowości znajdziesz w naszej galerii!

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!