wiadomości

Władze Poznania złożą zawiadomienie do prokuratury! Chodzi o kamienicę przy Roosevelta 8

2024-09-28 11:04

W najbliższych dniach Miasto Poznań złoży do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez właścicieli nieruchomości na Roosevelta 8 – przekazała PAP rzeczniczka prezydenta Poznania Joanna Żabierek.

Kamienica w Poznaniu groziła zawaleniem. Ewakuowano mieszkańców, zamknięto drogę

13 września na ścianie opuszczonej, zabytkowej kamienicy zauważono pęknięcia i zmiany strukturalne. W związku z możliwością zawalenia się budynku, z dwóch sąsiednich kamienic ewakuowano ponad 30 osób. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję o rozbiórce pustostanu - prace rozpoczęły się 19 września.

Miasto złoży zawiadomienie do prokuratury

Joanna Żabierek powiedziała PAP, że zawiadomienie zostało przygotowane przez prawników urzędu miasta. Na razie nie chciała mówić, co zawiera dokument. Doniesienie powinno trafić do prokuratury w przyszłym tygodniu.

Władze miasta podkreślają, że choć zgodnie z prawem zabytki podlegają ochronie konserwatorskiej, to jednak na ich właścicielu spoczywa konieczność opieki - bez względu na ich stan zachowania i stan techniczny.

Miasto przypomniało, że obecni właściciele kupili zabytkową kamienicę przy ul. Roosevelta 8 w 2005 roku. - Była wtedy zamieszkana i w dobrym stanie. Przez kolejne lata jej stan stopniowo się pogarszał - choć miasto konsekwentnie wzywało do zabezpieczenia zabytku i nakładało kary finansowe. Przez niemal dwie dekady do urzędu nie wpłynął też żaden wniosek o dofinansowanie remontu budynku – przekazał poznański magistrat.

Właściciele kamienicy chcieli wypisać budynek z rejestru zabytków ze względu na jego zły stan techniczny, rozebrać i odbudować w takim samym kształcie. Później miał w nim powstać hotel.

Miasto podkreśliło, że w momencie zakupu budynek był w dobrym stanie. - Potwierdzają to wykonane w 2007 roku zdjęcia, pochodzące z zasobu miejskiego konserwatora zabytków. W 2009 r. obecni właściciele uzyskali pozwolenie konserwatorskie na kapitalny remont i adaptację kamienicy na hotel z restauracją. Kamienica miała przejść kompleksową modernizację - niestety jednak do prac nie przystąpiono – podał magistrat.

Właściciele kamienicy wystąpili do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o skreślenie obiektu z rejestru zabytków. W 2017 roku minister odmówił skreślenia uznając, że budynek nadal posiadał walory architektoniczne i zabytkowe. Właściciele odwołali się od tej decyzji. W 2020 roku Naczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie ministra uznając, że dopóki obiekt budowlany wpisany do rejestru zabytków nie utracił wartości historycznej, artystycznej lub naukowej, nie może zostać rozebrany.

W 2020 roku biuro miejskiego konserwatora zabytków (MKZ) nakazało właścicielom wykonanie podstawowych prac, które zabezpieczyłyby cenną kamienicę przed dalszą destrukcją. W 2021 roku miasto nałożyło karę pieniężną, której właściciele nie zapłacili - odwołali się od tej decyzji.

W 2021 roku miejski konserwator zabytków zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na "nieutrzymaniu zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie, braku należytego zabezpieczenia obiektu przed postępującym zniszczeniem, dopuszczenia do pogarszającego się stanu technicznego budynku". Postępowanie trwa.

W listopadzie 2022 roku właścicielom nakazano podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie budynku - MKZ nakazał w nim szczególnie zabezpieczenie ściany północnej, czyli tej, na której zauważono pęknięcie. Właściciele ponownie odwołali się od decyzji, znów jednak bezskutecznie. Minister utrzymał nakaz podjęcia działań zgodnie ze wskazaniami MKZ oraz wydłużył termin jego wykonania do 31 sierpnia 2024 roku. Właściciele wnieśli sprzeciw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który do dziś nie rozstrzygnął w sprawie.

Historia kamienicy przy Roosevelta 8 w Poznaniu

Budynek przy ul. Roosevelta 8 był secesyjną perełką. Trafił do rejestru zabytków w 1980 roku. W 2015 trafił tam ponownie - tym razem jako część zespołu zabytkowych kamienic przy tej ulicy i niezwykle cenny przykład zabudowy secesyjnej w Poznaniu.

Zespół kamienic przy ul. Roosevelta został wzniesiony po 1905 r. Należał do kompleksu osiedla domów Niemieckiej Spółdzielni Urzędników Państwowych, zbudowanych przez spółkę Böhmer i Preul. Wszystkie budynki charakteryzują się znakomitymi rozwiązaniami architektonicznymi, funkcjonalnością wnętrz, przemyślaną i bogatą dekoracją fasad. Są niezwykle cennym świadectwem dawnego Poznania - a kamienica pod numerem 8 była najstarszą z nich.

Kamienica w Poznaniu mogła się zawalić w każdej chwili. Trzeba było ewakuować ludzi [ZDJĘCIA]