Żółwie

i

Autor: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"

Towarzystwo "Salamandra" odławia żółwie w Poznaniu

2021-08-09 16:39

Odłowy prowadzone są na terenie stawów na Morasku, na Dębinie oraz na terenie Ogrodu Botanicznego UAM. Testowana jest tam metoda odłowu żółwi za pomocą więcierzy. Stosuje się ją, m.in. w Ameryce Północnej.

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" prowadzi odłowy żółwi. Żółwie jaszczurowate, malowane, ostrogrzbiete i ozdobne są w Polsce uważane za gatunek inwazyjny. Pochodzą one z Ameryki Północnej i do niedawna były powszechnie dostępne w handlu w Polsce.

Okazy tych gatunków dostają się do środowiska przyrodniczego wskutek porzucania przez właścicieli. Jest to zachowanie nie tylko nieodpowiedzialne i niemające nic wspólnego z dbaniem o dobrostan zwierzęcia, ale także łamiące przepisy dotyczące ochrony przyrody. Część porzuconych osobników ginie na wolności, jednak inne są w stanie przetrwać w środowisku przyrodniczym w Polsce

informują pracownicy. I dodają, że żółwie mogą stać się zagrożeniem dla innych zwierząt.

Według Grupy Ekspertów ds. Inwazyjnych Gatunków Obcych, działającej w ramach Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, żółw ozdobny (a dokładniej jeden z jego podgatunków - żółw czerwonolicy) należy do 100 najgroźniejszych gatunków obcych na świecie. W Polsce porzucane są trzy podgatunki żółwia ozdobnego: żółw czerwonolicy, żółtolicy i żółtobrzuchy.

Pracownicy dodają, że żółw ozdobny jest najczęściej występującym w naszym kraju obcym gatunkiem żółwia. Odłowione żółwie trafią do azylu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Ssak, gad, czy ryba? Wcale nienajłatwiejszy quiz o zwierzętach

Pytanie 1 z 10
Spędzający znaczną część życia w wodzie dziobak to: