W sobotę, 22 października doszło do dwóch śmiertelnych wypadków zatrucia czadem w Poznaniu. Zmarła kobieta w wieku 68 lat i mężczyzna w wieku 74 lat.
Niestety ostatniej doby (22.10.2022) odnotowano dwie ofiary tlenku węgla. W piątek również miało miejsce zdarzenie z tlenkiem węgla z ofiarą śmiertelną – poinformował Kierzkowski. Zwrócił uwagę, że do zatruć dochodzi, mimo dodatnich temperatur powietrza.
Od początku tego miesiąca straż pożarna interweniowała w 141 zdarzeniach z tlenkiem węgla. 52 osoby zostały podtrute, a 4 poniosły śmierć.
Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym, silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi. Zatrucie czadem może powodować uszkodzenia mózgu oraz innych narządów, może też spowodować śmierć. Przyczyną wydobywania się tlenku węgla mogą być niesprawne palniki lub piecyki gazowe, niedrożne przewody kominowe, czy nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja pomieszczeń. By uniknąć tragedii najlepiej zainwestować w najwyższej jakości czujnik czadu i dymu.