Krew, oddawanie krwi, krwiodawstwo

i

Autor: fot. Canva/hxdbzxy

Zdrowie

Trudny okres letni. Kończą się zapasy krwi w Poznaniu. Potrzebna jest każda pomoc

2024-08-06 15:07

Dawcy krwi wyjeżdżają na urlopy, a pacjentów przybywa. Brakuje przede wszystkim grup ujemnych, ale przyda się każda pomoc. Więcej szczegółów w artykule.

Pomaganie mamy we krwi

Jak mówi Agnieszka Łaba, zastępca dyrektorki w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, w wakacje dużo dawców wyjeżdża na urlopy i pojawia się kłopot. 

Brakuje krwi w Poznaniu

Z grup dodatnich A+ i 0+, z ujemnych 0-, A- i B- - tu są największe braki. - Codziennie oddaje około 300 -350 osób i tyle samo krwi, ile Państwo oddacie w ciągu jednego dnia, tyle samo wydajemy do podmiotów leczniczych. Czyli tak naprawdę te zapasy w naszym banku krwi bardzo dynamicznie się zmieniają. Wszystko zależy od liczby wypadków i jakie są potrzeby szpitali. Bywają przypadki, że wydajemy ponad 400 jednostek - tłumaczy Łaba.

Oddając krew, poza możliwością pomocy drugiemu człowiekowi, można zyskać sporo innych benefitów.

Oczywiście dostajecie Państwo zwrot kosztów dojazdu do najbliższej jednostki publicznej służby krwi. Macie też Państwo możliwość do bezpłatnych leków np preparatów żelaza, kwasu foliowego, ale też np. jest priorytetowe przyjęcie u lekarza. Dużo osób mamy też w czwartki, bo oddając krew mamy dwa dni urlopu - w dzień pobrania i kolejny no i oczywiście posiłek regeneracyjny w postaci tabliczki czekolady - dodaje  zastępca dyrektorki w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu

Krew oddać może każdy pełnoletni w przedziale od 18-nastego do 65-go roku życia. Można przyjść bez umawiania się od poniedziałku do soboty do RCKiK. Do oddziałów terenowych trzeba jednak się umówić. Najlepiej przed pobraniem zjeść lekki posiłek i wypić dużo wody. Samo pobranie powinno zająć do 10-ciu minut.

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce: