Pomaganie mamy we krwi
Jak mówi Agnieszka Łaba, zastępca dyrektorki w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, w wakacje dużo dawców wyjeżdża na urlopy i pojawia się kłopot.
Brakuje krwi w Poznaniu
Z grup dodatnich A+ i 0+, z ujemnych 0-, A- i B- - tu są największe braki. - Codziennie oddaje około 300 -350 osób i tyle samo krwi, ile Państwo oddacie w ciągu jednego dnia, tyle samo wydajemy do podmiotów leczniczych. Czyli tak naprawdę te zapasy w naszym banku krwi bardzo dynamicznie się zmieniają. Wszystko zależy od liczby wypadków i jakie są potrzeby szpitali. Bywają przypadki, że wydajemy ponad 400 jednostek - tłumaczy Łaba.
Oddając krew, poza możliwością pomocy drugiemu człowiekowi, można zyskać sporo innych benefitów.
- Oczywiście dostajecie Państwo zwrot kosztów dojazdu do najbliższej jednostki publicznej służby krwi. Macie też Państwo możliwość do bezpłatnych leków np preparatów żelaza, kwasu foliowego, ale też np. jest priorytetowe przyjęcie u lekarza. Dużo osób mamy też w czwartki, bo oddając krew mamy dwa dni urlopu - w dzień pobrania i kolejny no i oczywiście posiłek regeneracyjny w postaci tabliczki czekolady - dodaje zastępca dyrektorki w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Krew oddać może każdy pełnoletni w przedziale od 18-nastego do 65-go roku życia. Można przyjść bez umawiania się od poniedziałku do soboty do RCKiK. Do oddziałów terenowych trzeba jednak się umówić. Najlepiej przed pobraniem zjeść lekki posiłek i wypić dużo wody. Samo pobranie powinno zająć do 10-ciu minut.
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce: