Tunel Grunwaldzka: Miasto podpisało umowę z wykonawcą! Kiedy start i koniec prac?

2021-03-11 9:44

Już za jakiś czas będzie można przejechać bezkolizyjnie pod torami kolejowymi na granicy Poznania i Plewisk. Przy ul. Grunwaldzkiej powstanie także węzeł przesiadkowy, który połączy różne środki transportu. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą robót budowlanych, spółką Budimex. Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

Przejazd kolejowy w ciągu ulicy Grunwaldzkiej z lotu ptaka

i

Autor: materiały prasowe/ Materiały prasowe Przejazd kolejowy w ciągu ulicy Grunwaldzkiej z lotu ptaka

To inwestycja na którą mieszkańcy czekają od wielu lat. Umożliwi im ona bowiem płynny przejazd przez tory kolejowe. W godzinach szczytu obecnie tworzą się tam ogromne korki. Dziś ul. Grunwaldzką przecina mocno obciążona linia kolejowa E20 łącząca Warszawę z Berlinem, dlatego przejazd przez tory jest bardzo często zamykany. W ramach inwestycji powstanie wiadukt kolejowy, a droga zostanie pogłębiona tak, by jej użytkownicy mogli bezkolizyjnie jeździć i przechodzić pod torami.

Rozpoczęcie tej inwestycji jest dowodem na to, jak po długiej debacie i ścieraniu się wielu koncepcji przebudowy granicy powiatu i miasta, samorządy mogą dojść do porozumienia. To również dowód na to, jak doskonale potrafimy współpracować w ramach Metropolii Poznań na rzecz naszych mieszkańców. Od momentu pojawienia się pomysłu modernizacji tego układu komunikacyjnego, na każdym etapie, byliśmy ogromnym zwolennikiem tego zadania. Dziś czuję radość i satysfakcję z tego, że już wkrótce rozpocznie się budowa tunelu, na który czeka tak wielu mieszkańców naszego powiatu i Poznania

mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Drony patrolują drogi w Lubelskiem
Quiz. Jaki to kraj? Jedno zdjęcie musi wystarczyć!
Pytanie 1 z 15
Jaki to kraj?
Jaki to kraj?

Tunel na Grunwaldzkiej: Kiedy rozpoczną się prace? Kiedy ich koniec? 

Inwestycja obejmuje budowę lub rozbudowę istniejącego układu komunikacyjnego w rejonie ul. Grunwaldzkiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, jak drogi, ścieżki rowerowe, chodniki, zjazdy i przystanki autobusowe, miejsca postojowe oraz parking z układem dróg dojazdowych.

Prace mają rozpocząć się na początku 2022 roku, a zakończyć się mają wiosną 2023. Nowa pętla autobusowa w rejonie peronu PKP umożliwi szybką przesiadkę pomiędzy pociągami i autobusami w systemie "drzwi w drzwi". Uzupełnieniem węzła będzie parking samochodowy typu "parkuj i jedź" oraz miejsca dla rowerów. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pasażerowie komunikacji publicznej będą mogli czekać na swój autobus czy pociąg w nowej poczekalni albo pod wiatami peronowymi.

W planach jest również zachowanie w rejonie północnej strony węzła przesiadkowego rezerwy terenowej na pętlę tramwajową, która w przyszłości dałaby możliwość przedłużenia istniejącej sieci tramwajowej z Junikowa.