Samochód

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Motoryzacja

Twoje auto od teraz musi to mieć! Ta funkcja jest strasznie irytująca

Samochody są wyposażanie w coraz to nowe technologiczne ciekawostki. Wiele z nich jest wprowadzanych po to, by poprawiać nasze bezpieczeństwo. Przez taką jedną nowinkę samochód reaguje, gdy jedziemy zbyt szybko. Czy wkrótce niemożliwe będzie przekroczenie prędkości? W najnowszych modelach samochodów inteligentny asystent prędkości ma być obowiązkowy.

Inteligentny asystent prędkości w nowych samochodach

Najnowocześniejsze modele samochodów posiadają różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa. Pilnują jazdy na pasie, gwałtownie hamują, gdy istnieje podejrzenie zderzenia. Coraz więcej aut posiada również funkcję wykrywania znaków drogowych i dostosowywania do nich jazdy, przez różnego rodzaju komunikaty i zachowania.

Nowy obowiązek producentów aut

System ISA (Intelligent Speed Assistant - Inteligentny Asystent Prędkości) od czerwca 2022 roku jest obowiązkowy. Od tego czasu każdy samochód, by otrzymać homologację musi posiadać ten system. Dotyczy to aut nowych generacji. Także tych starszych modeli, które swoje początki mają na początku XXI wieku.

Jak działa system ISA?

Inteligentny Asystent Prędkości, w zależności od modelu samochodu może alarmować sygnałami graficznymi i/lub dźwiękowymi o zbyt szybkiej prędkości. Niektóre modele potrafią blokować pedał gazu tak, by kierowca nie mógł mocniej przyspieszać i odpycha stopę kierującego.

Stare samochody nie wjadą do centrum. Mieszkańcy podzieleni