RCKiK w Poznaniu

i

Autor: facebook.com/ Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Ozdrowieńcy niechętnie oddają osocze! Cenny płyn pomaga zakażonym wygrać z koronawirusem!

2020-07-30 16:00

W Poznaniu brakuje nie tylko krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa alarmuje, że Wielkopolanie, którzy pokonali koronawirusa, niechętnie dzielą się osoczem. A to płyn na wagę złota dla tych, którzy wciąż walczą z COVID-19. Przeczytaj więcej na stronie Eski Poznań.

Średnio tylko co 125 pacjent, który wygrał walkę z koronawirusem w Wielkopolsce, zdecydował się na oddanie osocza. To mało, bo w regionie cenny dla innych zakażonych płyn, oddało około dwudziestu osób, a w sumie w województwie ozdrowieńców jest już ponad dwa i pół tysiąca.

Wykorzystywanie osocza to jedna z możliwości leczenia chorych, szczególnie o cięższym przebiegu, leżących w szpitalach zakaźny. Mamy mało dawców osocza, a coraz więcej zamówień ze szpitali. Nasze magazyny świecą pustkami. Jeśli w najbliższym czasie nie zgłosi się co najmniej dwudziestu dawców, będziemy zmuszeni pozyskać osocze ozdrowieńców z innych województw- mówi wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu, Hanna Skalisz.

Żeby oddać osocze, wystarczy zgłosić się telefonicznie. To wtedy dzwoniący jest informowany, czy są przeciwwskazania do pobrania osocza. Dawcami mogą zostać pacjenci, którzy mieli dwa ujemne wyniki testów na koronawirusa. Centrum najbardziej potrzebuje osocza od mężczyzn. Kobiety, które na swoim koncie mają już poród, nie kwalifikują się do poboru.

Pobieramy osocze metodą tzw. plazmaferezy, czyli około 700 ml osocza. Rozdzielamy to na trzy porcje. Dorosłemu pacjentowi powinno się przetoczyć dwie porcje. Dawca może oddawać osocze co dwa tygodnie.

Zielone światło na oddanie osocza mają ozdrowieńcy i pacjenci bezobjawowi. Płyn nie może zostać pobrany od pacjentów z przewlekłymi chorobami, poniżej 18. i powyżej 60. roku życia.​

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Kolejne miliony na renowację Fortu VII