MIASTO

UAM otrzymał dodatkowe pieniądze z ministerstwa! Będzie konkurs architektoniczny na modernizację i przebudowę Domu Studenckiego "Jowita"

2023-12-31 11:41

Dobre informacje dla społeczności Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zgodnie z deklaracją nowego ministra nauki Dariusza Wieczorka uczelnia otrzymała dodatkowe pieniądze. Na konto UAM wpłynęło już 500 tys. złotych. To środki na konkurs architektoniczny, czyli pierwszy krok przy modernizacji DS "Jowita".

Remont DS "Jowita" w Poznaniu. UAM nie sprzeda akademika w centrum

Remont "Jowity" powinien potrwać około 4 lat, będzie kosztował około 100 mln zł. Według pierwotnych planów UAM chciał zbyć budynek, a za pozyskane środki wybudować dom akademicki na 400 miejsc na Kampusie Morasko. W "Jowicie" po remoncie będzie mogło mieszkać około 200 studentów.

Okupacja DS "Jowita" w Poznaniu. Minister nauki spotkał się ze studentami

Okupacja DS Jowita w centrum Poznania rozpoczęła się w piątek 8 grudnia. Studenci sprzeciwiali się planom likwidacji akademika. Dom studencki został wyłączony z użytkowania; od obecnego roku akademickiego nie mieszkają w nim studenci. Władze uczelni informowały w kolejnych dniach, że szukają pieniędzy na remont obiektu, przypomniały też, że zrezygnowały z planów jego sprzedaży.

- Stoję po waszej stronie. Jestem absolutnie zwolennikiem tego, żeby studenci mieli dostęp do akademików. Jowita zostaje. Przy takich propozycjach, na jakie się władze uczelni zgodziły, jeszcze w tym roku wystąpią do nas z wnioskiem o środki finansowe na projekt techniczny i pozwolenie na budowę. Jak się zacznie proces projektowania, będzie pozwolenie na budowę, to będziemy po tej całej procedurze finansowej. Będą środki na to, żeby ten akademik odnowić – zapowiedział minister nauki, zwracając się do studentów protestujących w obronie "Jowity". Dariusz Wieczorek przybył do Poznania w czwartek 14 grudnia.

Minister nauki Dariusz Wieczorek w Poznaniu. Rząd Donalda Tuska a środowisko akademickie

Podczas briefingu minister podkreślił, że jego wizyta w Poznaniu dzień po odebraniu nominacji od prezydenta ma świadczyć o tym, jak nowy rząd będzie podchodził do spraw studentów, do spraw uczelni, do kadry naukowej.

- Dzisiaj na sali zobaczyłem setki młodych ludzi i tak sobie pomyślałem: no przecież oni powinni zostać w Polsce. Oni muszą się tutaj dobrze czuć, muszą mieć miejsce, gdzie będą studiować, gdzie będą mieszkać, wypoczywać. Po 15 października możecie wierzyć władzy: jeżeli przyjeżdża minister rządu Rzeczypospolitej i mówi, że "Jowita" zostaje, to znaczy, że "Jowita" zostaje. Uzgodniliśmy to oczywiście z panią rektor, bo tego się nie zrobi bez porozumienia z władzami uczelni – wskazał.

UAM otrzymał dodatkowe środki z ministerstwa na remont "Jowity"

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza otrzymał dodatkowe 500 tys. zł z ministerstwa nauki. Środki zostały zaksięgowane w piątek. - Minister Nauki Dariusz Wieczorek, po rozpatrzeniu wniosku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 18 grudnia 2023 r., jednorazowo zwiększył subwencję na rzecz uczelni w kwocie 500 tys. zł z przeznaczeniem na przeprowadzenie procedury konkursu architektonicznego na modernizację i przebudowę Domu Studenckiego "Jowita". Jest to realizacja obietnicy złożonej 14 grudnia 2023 r. przez Ministra Nauki podczas konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z osobami okupującymi budynek - napisali przedstawiciele uczelni w sobotnim komunikacie.

Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska zdecydowała już o powołaniu zespołu, który przeprowadzi procedurę konkursową.

Otwarcie nowego akademika UAM "Meteor". Zobaczcie zdjęcia!