Poznański ekonomik pierwszy w kraju!
Takie rozwiązanie sprawdziło się już na uczelniach takich jak Cambridge, Yale czy Harvard. Polega ono na przekazaniu przez partnera uczelni środków finansowych - mogą to być pieniądze, obligacje, akcje lub udziały. Zgromadzony w ten sposób kapitał jest inwestowany w bezpieczny sposób i przynosi zyski w długim czasie, bez podejmowania dużego ryzyka.
- Kapitał powierzony raz wygeneruje nam odsetki na przykład za rok. Realizujemy więc stypendia za rok. No ale za dwa lata znów wygeneruje nam odsetki. Możemy więc zrobić drugą edycję, a potem za trzy lata kolejną, potem czwartą, piątą i tak dalej, czyli podsumowując powierzając środki na kapitał żelazny, organizujemy nie jednokrotnie stypendia dla studentów, ale rozpoczynamy cykl stypendiów, które są realizowane również w przyszłości - powiedział nam prorektor ds finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prof. Dawid Szutowski.
Partner decyduje, na jaki cel zostaną przeznaczone jego środki - może to być zarówno jego własna propozycja, jak i jeden z celów zaproponowanych przez uczelnię. Zainteresowanie już widzimy:
- Postanowiliśmy podjąć to wyzwanie, opracować strukturę, regulacje, w ramach których kapitał żelazny UEP będzie mógł powstać i miejmy nadzieję rosnąć - dodaje rektor uczelni, prof. Barbara Jankowska.
Osoby zainteresowane wsparciem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu znajdą więcej informacji na jego stronie internetowej.