Historia

Uroczystości i manifestacje na placu Wolności w Poznaniu wyglądały kiedyś zupełnie inaczej. Mamy archiwalne zdjęcia

2024-09-10 13:25

Plac Wolności to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Poznania. To właśnie tutaj od wielu lat odbywają się ważne uroczystości i nie tylko. Mamy archiwalne zdjęcia sprzed blisko stu lat, które pokazują, jak kiedyś wyglądały wydarzenia i manifestacje w tym miejscu.

Plac Wolności w Poznaniu. Miejsce ważnych wydarzeń

Plac Wolności to miejsce doskonale znane mieszkańcom Poznania. To tutaj odbywa się wiele uroczystości, manifestacji i innych imprez okolicznościowych. Na placu Wolności miejsce mają jarmarki bożonarodzeniowe i wielkanocne. W tym miejscu odbywają się wiece polityczne, a także spontaniczne spotkania mające na celu zwrócić uwagę na jakieś wydarzenie. W przeszłości była tam m.in. oficjalna Strefa Kibica Euro 2012. 

Plac Wolności w Poznaniu. Historia

Zdaniem historyków pierwsze plany zagospodarowania dzisiejszego Placu Wolności pojawiły się w okresie działania tzw. komisji dobrego porządku, czyli w okolicach 1765 roku. Pierwotnie teren nazywany był Muszą Górą, a pod koniec XVIII wieku przemianowano na Plac Wilhelmowski. Teraz został przystosowany do tego, aby pełnił funkcję reprezentacyjną i handlową. W kwietniu 1919 roku polskie władze usunęły z placu niemieckie pomniki, a w czerwcu tego samego roku plac otrzymał dzisiejszą nazwę.

Plac Wolności kiedyś. Tak wyglądało to miejsce blisko 100 lat temu

Narodowe Archiwum Cyfrowe w swoich zbiorach ma mnóstwo zdjęć z Placu Wolności w Poznaniu. Większość z nich pochodzi z lat 20 i 30. XX wieku. Wówczas w tym miejscu odbywały się m.in. manifestacje antysemickie, obchody Święta Morza, manifestacja młodzieży szkolnej czy też uroczystość powitania wojsk powracających z Zaolzia. Zobaczcie zdjęcia: