Spis treści
- Wymiana dowodu osobistego. Kiedy należy go wymienić?
- Wymiana dowodu osobistego. Kto musi wymienić w 2025 roku?
- Brak ważnego dowodu. Jaka kara?
Wymiana dowodu osobistego. Kiedy należy go wymienić?
Kiedy należy wymienić dowód osobisty? Sprawy związane z dowodami szczegółowo określone są w przepisach. W ustawie znajduje się dokładny opis wszystkich przypadków, w których należy wymienić dowód. Są to:
- zmiana danych zawartych w dowodzie;
- upływ terminu ważności dowodu (wniosek o nowy dowód osobisty składa się co najmniej na 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego dokumentu);
- upływ terminu zawieszenia dowodu (dotyczy dowodów z warstwą elektroniczną);
- zmiana wizerunku twarzy;
- utrata dowodu;
- uszkodzenie dowodu;
- wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej;
- brak możliwości identyfikacji i uwierzytelnienia lub złożenia podpisu osobistego;
- brak certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia lub certyfikatu podpisu osobistego;
- kradzież tożsamości;
- wymiana dowodu bez odcisków palców;
- reklamacja.
Dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania. Z kolei dokument wydany osobie, która nie ukończyła 12. roku życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania. To są najważniejsze powody wymiany dowodu osobistego, ale powyższa lista pokazuje, że są także inne przypadki. Warto podkreślić, że nie można ubiegać się o wymianę dokumentu z innych przyczyn niż te podane w przepisach.
Polecany artykuł:
Wymiana dowodu osobistego. Kto musi wymienić w 2025 roku?
"Fakt" informuje, że w 2025 roku aż 3,5 mln Polaków będzie musiało wymienić swój dowód osobisty. To zdaniem dziennika największa liczba od lat. - W 2025 r. ważność straci około 3 mln 371 tys. dowodów osobistych - precyzuje informacje "Business Insider". Sytuacja dotyczy w szczególności osób urodzonych w 1997 roku. Te osoby otrzymały swój pierwszy dowód osobisty w 2015 roku. Podobną sytuację mają osoby urodzone w 1987 roku, jeśli nie wymieniły dowodu wcześniej.
Nowe dowody osobiste wyglądają zupełnie inaczej niż ich starsze wersje. Nie znajdziemy w nich informacji o wzroście czy kolorze oczu. Nie ma tam także adresu zameldowania. Nowe dowody osobiste zawierają z kolei odciski palców, dzięki czemu dokument uznawany jest za bardziej bezpieczny.
Brak ważnego dowodu. Jaka kara?
Ustawa o dowodach osobistych mówi także o karach dla osób, które nie posiadają ważnego dokumentu. Jeśli nasz dowód stracił ważność to możemy otrzymać grzywnę do 5 tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić także do ograniczenia wolności.
Najbardziej oryginalne nazwiska w Wielkopolsce. Zobacz: