Będą uczyć się, jak pisać prostym językiem
- Dowodzimy, że lepiej po prostu "otworzyć most", a nie "wdrożyć procedurę inicjacji swobodnego strumienia pojazdów mechanicznych na ukompletnionym odcinku przeprawy mostowej w ciągu drogi krajowej numer..." - żartują specjaliści z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. To właśnie tam uruchomione zostały studia podyplomowe "Prosty język w instytucjach publicznych". Ich kierownikiem został poznański językoznawca, prof. Jarosław Liberek.
Studia są kierowane do wszystkich tych, którzy piszą i wysyłają do różnych grup odbiorców oficjalne teksty w formie tradycyjnej lub elektronicznej.
- Polecamy je pracownikom różnego typu urzędów i instytucji: centralnych, wojewódzkich i miejskich, powiatowych i gminnych, urzędów skarbowych, organów kontrolnych, sądów, prokuratur itp. Kształcimy specjalistów, którzy będą umieli z jednej strony tworzyć teksty zgodne z regułami prostej polszczyzny, z drugiej zaś weryfikować inne teksty w taki sposób, aby były one zrozumiałe - tłumaczą twórcy kierunku.
Prosty język w urzędzie miasta także w Poznaniu?
Patronat nad kierunkiem "Prosty język w instytucjach publicznych" objął prezydent Poznania. Studia na UAM to nie jedyne działania, wspierane przez urząd miasta. W sierpniu Jacek Jaśkowiak podpisał zarządzenie, które jednoznacznie określa, że urzędnicy w komunikacji z odbiorcami powinni stosować jasny i zrozumiały przekaz.
Zarządzenie jest zwieńczeniem czteroletniego już projektu "Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania". Wszystkie działania były realizowane w ramach trójstronnego porozumienia między UMP, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Studia dla urzędników? Jak wygląda rekrutacja
Studia trwają dwa semestry i są prowadzone w trybie zdalnym (z wyjątkiem pierwszego, inauguracyjnego spotkania i konferencji kończącej naukę). Do prowadzenia zajęć wykorzystywana będzie platforma MS TEAMS. Studenci powinni mieć dostęp do stabilnego łącza internetowego, komputera z systemem Windows, IOS lub porównywalnym. Zajęcia odbywać się będą w piątki (od godz. 16.00 do około 19.15) oraz w soboty (od 9.00 do 16.15). Niedziela zawsze będzie dniem wolnym od zajęć.
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych otrzymają osoby, które uczestniczyły w zajęciach, uzyskały pozytywne oceny z poszczególnych przedmiotów i przygotowały pracę dyplomową, w której wykazały się praktycznymi umiejętnościami.
Spośród 180 godzin zajęć tylko 6 to wykłady (o stylu urzędowym), a 174 to zajęcia praktyczne. Absolwenci studiów podyplomowych dowiedzą się jak tworzyć proste i zrozumiałe, a zarazem poprawne językowo pisma a także jak dostosowywać do reguł prostoty cudze teksty.
Zgłoszenia przyjmowane są do 18 października. Opłata za jeden semestr studiów wynosi 3 100 zł. Szczegółowe informację o rekrutacji można znaleźć TUTAJ.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Rok akademicki 2024/2025. Na te kierunki było najwięcej chętnych!