Obszar zagrożony w Poznaniu
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania apleuje. - Uwaga, obszar zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt – wścieklizną, wokół ogniska choroby w mieście Poznań ul. Za Groblą 8 oraz rejony przyległe wyszczególnione w rozporządzeniu - czytamy w komunikacie. Jakie są wytyczne? Należy przede wszystkim zaszczepić swoje psy i koty, ponieważ wirus wścieklizny może być groźny dla człowieka.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii: "wścieklizna jest potencjalnie patogenna"
- Ta nietoperzowa jest trochę inna niż nasza klasyczna, każda wścieklizna jest potencjalnie patogenna dla ludzi. W przypadku kiedy zaczną występować objawy, w tym momencie już niestety nie mamy możliwości leczenia człowieka, to leczenie jest nieskuteczne - powiedziała nam Weronika Kurkowiak z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
Są także wytyczne dla zwierząt. Niezaszczepionych psów i kotów nie można wyprowadzać, na obszarze: między Wyszyńskiego, Garbarami, Krzywoustego i Jana Pawła Drugiego. W tym rejonie nie wolno też organizować imprez z udziałem zwierząt podatnych na wściekliznę.
- Zwierzęta, które mają kontakt ze środowiskiem, należy zaszczepić, ludzie, którzy mają kontakt ze zwierzętami, których nie znają, a szczególnie ze zwierzętami dzikimi, powinni zachować szczególną ostrożność, nie łapać ich gołymi rękoma - dodaje Kurkowiak.
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania wyjaśnia
Mieszkańcom zaleca się zachowanie ostrożności i stosowanie się do wytycznych Powiatowego Lekarza Weterynarii. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu wyznaczył obszar zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt (mapa w załączniku). Na tym terenie umieszczone zostaną tablice informacyjne z wytycznymi, do jakich należy się stosować - czytamy w opublikowanym poście.
Na obszarze zagrożonym zakazuje się:
- organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
- wprowadzania i wyprowadzania psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren obszaru zagrożonego;
W obszarze zagrożonym nakazuje się:
- poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie.
W przypadku znalezienia martwego zwierzęcia stałocieplnego w wyznaczonym obszarze zagrożenia, nie należy go dotykać oraz zgłosić do oficera dyżurnego Straży Miejskiej Miasta Poznania tel. 986.
Zakazy mają zniknąć kilka tygodni po przeprowadzeniu dezynfekcji.