W czwartek 25 maja w Dachau, odsłonięto tablicę poświęconą ojcu Marianowi Żelazkowi. Uroczystość zorganizowana ku pamięci honorowego obywatela Poznania, odbyła się w sali pamięci Muzeum – Miejsca Pamięci w Dachau w Niemczech
Polecany artykuł:
Kim był ojciec Marian Żelazek?
Ojciec Marian Żelazek urodził się w Palędziu, niedaleko Poznania. Gdy wybuchła II wojna światowa, został aresztowany przez gestapo. Był więźniem Fortu VII, a następnie obozów koncentracyjnych Gusen i Dachau. Spędził tam pięć lat aż do wyzwolenia przez Amerykanów.
Po wyzwoleniu z obozu wyjechał na studia teologiczne do Rzymu. Po tym trafił z misją do Indii i tam pomagał trędowatym w leprozorium w Puri. Wybudował dla nich szpital, szkołę i przeżył z nimi ponad 50 lat. W 2002 nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla, a w 2005 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania – informuje serwis wpoznaniu.pl.
Ojciec Marian Żelazek przez ponad 50 lat służył potrzebującym, w tym także trędowatym w Indiach. Był kandydatem do pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł w 2006 roku. Od kilku lat trwa jego proces beatyfikacyjny, który częściowo odbywał się także w archidiecezji poznańskiej.
Inicjatywa Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych
Tablicę przygotowano z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, przy współpracy z Polską Prowincją Misjonarzy Werbistów oraz oddziałem Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.