Parafia łacina Poznań - Kaplica Nano

i

Autor: Google Maps

Wydarzenie

W Poznaniu funkcjonuje Nano Kaplica. To pierwsze takie miejsce w Polsce. "Chcemy korzystać z chatu GPT"

Sztuczna inteligencja powoli zajmuje każdy aspekt życia, nawet ten... duchowy. W poznańskiej parafii Łacina wprowadzono rewolucję na skalę kraju. Tylko tam z wiernymi porozmawia "asystent". Na czym polega to nietypowe rozwiązanie? Więcej szczegółów znajdziecie w artykule.

Jedyna w Polsce Nano Kaplica znajduje się w Poznaniu

O tym rewolucyjnym pomyśle na skalę kraju, opowiedział nam proboszcz parafii Imienia Jezus w Poznaniu, popularnie zwanej Łaciną - ksiądz Radek Rakowski. Koniecznie sprawdźcie co skłoniło duchownych do takiego rozwiązania. 

Chcemy poszerzać wiedzę, wiec chcemy korzystać z czatu GPT po to, by każdy miał dostęp do wiedzy teologicznej. Żeby ludzie wiedzieli, że to nie jest wiedza tajemna, ukryta, ale każdy może się dowiedzieć na temat Pisma Świętego, o teologii. Może zadać każde pytanie, które może wstydził się zadać księdzu - wyjaśnia proboszcz dla Eski Poznań. 

Nano Kaplica dostępna jest przez całą dobę

Nowoczesny asystent jest dostępny 24 godziny na dobę, ponieważ każdy ma dostęp do aplikacji, więc może wejść do kaplicy w nocy lub w dzień i porozmawiać... z czatem.

Oczywiście chcemy, żeby człowiek był w centrum naszego zainteresowania i chcielibyśmy mieć tutaj wolontariuszy, którzy by cały czas odpowiadali na pytania, ale wolontariusze nie mają możliwości, żeby tutaj być ciągle. A czat po prostu jest jak internet, jak wyszukiwarka, można tam znaleźć informacje które nas interesują - relacjonuje proboszcz. 

Do skorzystania z pełnych możliwości kaplicy, potrzebna jest aplikacja, którą dostał każdy parafianin. Wystarczy jednym przyciskiem włączyć aplikację, a potem nagrać pytanie, by czat odpowiedział. Jak dokładnie to działa?

Trzeba wejść do kaplicy i albo można w ciszy pomodlić się i rozmyślać, albo włączyć aplikację i poprosić czat o to, by odczytał fragment Pisma Świętego, albo żeby wyjaśnił ten fragment. Możesz zadać mu pytanie o to, jak się modlić, jak znaleźć spokój w życiu etc. Czat da wskazówki, z których można skorzystać lub nie. Bo to nie jest Bóg lub wyrocznia, tylko to jest narzędzie z którego korzysta człowiek. Zawsze człowiek jest tym, który ostatecznie podejmuje decyzje, dlatego nie wolno poddawać się sztuczniej inteligencji - informuje ksiądz Radek Rakowski.

Zapytaliśmy naszego rozmówcę, skąd wziął się pomysł na Nano Kaplicę. 

Parafia jest młoda, nowoczesna, ludzie są bardzo zapracowani. Nie jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb, więc otwieramy się i budujemy zaufanie. Chcemy, by ludzie uważali to miejsce, nie jako miejsce księdza, gdzie ksiądz zaprasza, ale że to wierni są tutaj gospodarzami i każdy może tutaj przyjść - mówi dla Eski Poznań, proboszcz z poznańskiej parafii.

Proboszcz wyjaśnił nam, że w planach jest jeszcze udostępnienie instrukcji obsługi w kaplicy, a także wskazówki, jakie pytania można zadać aplikacji, by nikt nie miał oporów. Nasz redaktor także chciał zobaczyć, jak to wygląda w praktyce, dlatego ksiądz zadał dla niego pytanie "jakiego wina używa się podczas mszy świętej?" Czas GPT bez wahania odpowiedział.

Co uważacie o takim rozwiązaniu?

Nowy lokal w Poznaniu z rogalami świętomarcińskimi: