Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa Insecon w Poznaniu
W Poznaniu odbywa się po raz drugi Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa Insecon, gromadząc wojskowych i cywilnych ekspertów, przedstawicieli rządu oraz świata nauki. To jedno z najważniejszych spotkań specjalistów IT z zakresu cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej i unikalne w skali kraju wydarzenie organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Uczestnicy tegorocznej edycji, podobnie jak rok wcześniej, dyskutują o kluczowych aspektach obrony przed cyberatakami, a także o bezpieczeństwie firm i samorządów. Szczególny nacisk w tym roku kładziony jest na obszar bezpieczeństwa informatycznego oraz współpracę cywilno-wojskową. Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON Paweł Dziuba podkreślił, że wśród głównych celów kongresu jest tworzenie mechanizmów koordynacji działań i wymiany informacji z cywilnymi organami i podmiotami zaangażowanymi w obronę cyberprzestrzeni. Kreowanie skutecznego potencjału w tej dziedzinie wymaga szeroko pojętej współpracy resortu obrony ze światem komercyjnym, zarówno w kraju, jak i w relacjach międzynarodowych.
Zakres Tematyczny i Adresaci Kongresu Insecon
Podczas Inseconu nie brakuje dyskusji na temat polskiego i NATO-wskiego systemu obrony cyberprzestrzeni, a także o ochronie tożsamości w internecie i bezpieczeństwie własnych zasobów. Istotnym wątkiem poruszanym podczas kongresu jest również kwestia sztucznej inteligencji, która znajduje zastosowanie zarówno w cyberzabezpieczeniach, jak i w cyberatakach. Dyrektor Inseconu Witold Lipiński zwrócił uwagę, że ważnymi odbiorcami kongresu są przedstawiciele biznesu i samorządu, w tym specjaliści IT, osoby odpowiedzialne za budżety firm oraz decydenci w kwestii alokacji środków. Eksperci podczas kongresu omawiają, w jaki sposób biznesy, domy oraz infrastruktura mogą stać się celem ataków, a także przedstawiają możliwości ochrony przed cyberprzestępcami. Ponadto, poruszane są kwestie postępowania w przypadku incydentu, w tym sposoby pozbycia się intruzów i odbudowy infrastruktury do stanu sprzed ataku.
Forma Kongresu i Dodatkowe Możliwości Zdobycia Wiedzy
Kongres Insecon oferuje bogaty program, obejmujący kilkanaście sesji tematycznych oraz wystawy firm cywilnych i wojskowych. Prezentowany jest sprzęt łączności, drony oraz najnowsze rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa można zdobywać nie tylko podczas debat, ale także w trakcie prezentacji i pokazów działających systemów. Wydarzenie to stanowi zatem cenną platformę wymiany doświadczeń i najnowszej wiedzy dla szerokiego grona specjalistów i decydentów zainteresowanych wzmocnieniem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Organizacja kongresu przez Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla wagę problematyki cyberbezpieczeństwa w kontekście obronności państwa i konieczności ścisłej współpracy między sektorem publicznym i prywatnym.
Zobaczcie zdjęcia, z wydarzenia które odbyło się w Poznaniu w ostatnich dniach
