Trwa rekrutacja na studia stacjonarne na UAM. Najpopularniejsze i najbardziej oblegane kierunki

i

Autor: Facebook/Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wydarzenie

W Poznaniu trwa Międzynarodowy Kongres Językoznawców. Na wydarzenie przyjechali specjaliści z całego świata!

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jako pierwszy ośrodek akademicki w Polsce, jest gospodarzem kongresu International Congress of Linguists (ICL). To prestiżowe wydarzenie organizowane jest we współpracy z Permanent International Committee of Linguists (CIPL). Więcej szczegółów w artykule.

Kongres ze stuletnią tradycją. International Congress of Linguists 2024

Kongres ICL od niemal 100 lat gromadzi najwybitniejszych językoznawców z całego świata. - W 2024 roku to właśnie Poznań będzie miejscem dyskusji i wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie uznanych badaczy języka - informują organizatorzy.

We wrześniu do Poznania przyjadą językoznawcy z całego świata

Wszystko zaczęło się w 1928 roku podczas pierwszego Międzynarodowego Kongresu Językoznawców w Hadze w Holandii. Właśnie wtedy założono Comité International Permanent des Linguistes (CIPL). Od tego czasu ICL jest organizowany we współpracy z lokalnymi gospodarzami. W tym roku Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu został wybrany na instytucję goszczącą kolejny Kongres.

Dodajmy, że 21. Międzynarodowy Kongres Językoznawców będzie odbywać się w dniach od 8 do 14 września 2024 roku w Poznaniu. Z kolei przewodniczącą Komitetu organizacyjnego kongresu ICL 2024 jest Prorektorka ds. Nauki UAM, prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, a głównym organizatorem z ramienia CIPL – dr Camiel Hamans.

Kongres został objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania

Kongres ICL 2024 objęli patronatem honorowym JM Rektor UAM – prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Pan Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Poznania – Pan Jacek Jaśkowiak.

Kongres ICL to niezwykle ważne wydarzenie naukowe, które cieszy się prawie stuletnią tradycją. Jesteśmy dumni z bycia jego gospodarzem w tym roku. Gościć będziemy językoznawców z ośrodków badawczych z 73 krajów – zapowiada, cytowana przez serwis forumakademickie.pl, prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, prorektorka UAM ds. nauki i przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

Międzynarodowy Kongres Językoznawców 2024. Program wydarzeń

W programie zaplanowano 12 wykładów plenarnych oraz wiele warsztatów i sesji tematycznych poświęconych różnym aspektom językoznawstwa. Łącznie uczestnicy kongresu wysłuchają... około 600 wystąpień!

Tematyka obejmuje m.in. językoznawstwo historyczne, fonetykę i fonologię, leksykologię i leksykografię, językoznawstwo korpusowe, a także badania nad przekładem. Uczestnicy spróbują m.in. odpowiedzieć na pytania: jaka jest zależność pomiędzy językiem a sztuczną inteligencją, czy sztuczna inteligencja zastąpi tłumaczy, czym jest różnorodność językowa, w jaki sposób język przetwarzany jest w mózgu - informują organizatorzy.

Dodajmy, że Międzynarodowy Kongres Językoznawców jest organizowany raz na pięć lat i traktowany jest jako miejsce spotkań dla lingwistyki międzynarodowej, gdzie można omówić wszystkie obszary i subdyscypliny lingwistyki, a także tematy interdyscyplinarne.

W Poznaniu rozpoczęła się 34. edycja Malta Festival: