W Wielkopolsce mieszka największy chrabąszcz w kraju
O niezwykłym owadzie poinformowało w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Kalisz. Przyrodnicy przekazali, że mowa o wałkarzu lipczyku, czyli największym chrabąszczu występującym na terenie Polski. W ostatecznym stadium rozwoju osiąga wielkość wynoszącą 35-40 mm. Jego larwa rozwija się dość długo. Kilka lat znajduje się w glebie. Po przepoczwarzeniu imago wykopuje korytarzyk i przelatuje na szczyt sosny, gdzie już pozostaje. Samice wracają na ziemię aby złożyć jaja.
Zjada igły sosny. Larwa odżywia się korzeniami traw - piszę o sposobie odżywiania chrabąszcza Nadleśnictwo Kalisz.
Wielkopolski chrabąszcz posiada niezwykłe umiejętności
Nadleśnictwo poinformowało również o dość niezwykłych zdolnościach owada. Chrabąszcz potrafi bowiem w ramach rozgrzewki wykonywać ćwiczenia przypominające pompki. W trakcie aktywności fizycznej... gwiżdże. Pojawia się o zmierzchu, na przełomie lipca i sierpnia. W nocy wałkarz lipczyk odpoczywa w glebie, czasami spędza również czas na gałęziach.
Larwy chrabąszcza mogą być szkodnikami w szkółkach oraz lasach iglastych
Larwy wałkarza lipczyka mogą niszczyć korzenie, powodując osłabienie lub śmierć młodych drzew. Ciężko znaleźć globalne dane o ochronie tego gatunku. Spotkanie chrabąszcza w Polsce, to ogromna rzadkość. Częściej występuje w cieplejszych regionach. Owada łatwiej znaleźć w rejonie Morza Śródziemnego. Najczęściej na suchych, piaszczystych terenach - wydmy, sosnowe lasy, często nad morzem.
Co ciekawe samice są większe od samców. Zazwyczaj pełzają po ziemi, rzadko unosząc się w powietrze. Dla Wielkopolski wałkarz jest wyjątkowym, unikatowym odkryciem. Być może w przyszłości chrabąszcze będą częściej pojawiać się w naszym regionie.
