Wydarzenie

W Wielkopolsce rozwija się prężnie pierwsza przedszkolna telewizja w Polsce! Sprawdźcie, jak sobie radzą dzieci w roli dziennikarzy

W prywatnym przedszkolu "Natura" w Suchym Lesie, każdy chętny przedszkolak może wystąpić w telewizji. Mało tego! Dzieci z tamtejszej placówki same decydują o czym będzie mowa w kolejnych odcinkach serwisu informacyjnego. Więcej szczegółów o tym innowacyjnym pomyśle, znajdziecie poniżej.

Niesamowity projekt: Natura TV - Pierwsza w Polsce Telewizja Przedszkolna

Prywatne przedszkole "Natura" znajduje się przy ulicy Powstańców Wielkopolskich w Suchym Lesie. Za drzwiami tego budynku powstaje pierwsza w Polsce Telewizja Przedszkolna. Na swoich kanale na YouTube publikują "Pogodę", "Wiadomości", "Sport" i wiele innych! Szczegóły w artykule.

Kulisy pierwszej w Polsce Telewizji Przedszkolnej

O tym wyjątkowym projekcie opowiedziała nam pani Natalia Kaczmarek, która jest jedną z pomysłodawczyń tego programu.

- Najpierw miał to być jednorazowy odcinek z okazji Dnia Babci i Dziadka, w formie wywiadu. Mamy jedną dziewczynkę, która bardzo lubi zadawać pytania i chcieliśmy ten potencjał wykorzystać. Okazało się, że dzieciom taka forma się bardzo podoba. Hania, która pełniła rolę dziennikarki, doskonale sobie poradziła. Tak się właśnie zaczęło, wspólnie z zespołem wpadliśmy na pomysł, że może warto zrobić "telewizyjne show" i regularnie wydawać odcinki dla rodziców - relacjonuje nam pani Natalia. 

Filmy są inną formą przekazu niż klasyczne zdjęcia, które przeważnie są dostępne w przedszkolach. - Na próbę opublikowaliśmy drugi odcinek, dzieci są zafascynowane, a rodzice byli bardzo zadowoleni. Dlatego od 19 stycznia nagrywamy regularnie odcinki. Co piątek o 17:30 na naszym kanale na YouTube wychodzi serwis informacyjny plus program 30-mnutowy, składający się z różnych sekcji: prognoza pogody, wiadomości sportowe, recenzje książeczek czy też angielskie show - opowiada pani Natalia.

Jak się okazuje, pomysłów na nowe odcinki nie brakuje! - Mamy mnóstwo pomysłów, bo dzieci nam same dostarczają nowych inspiracji. Pomiędzy sekcjami publikujemy "bloki reklamowe", oczywiście nie są to prawdziwe spoty, nie mamy z tego korzyści finansowych, a są to bardziej filmy patronackie od rodziców, oni nagrywają nam urywki ze swoich miejsc pracy. Wszystko po to, by jak najbardziej upodobnić nasz program do tych, które są nadawane w telewizji - mówi pani Kaczmarek.

Jak powstają odcinki pierwszego w Polsce serwisu informacyjnego, prowadzonego przez przedszkolaków?

Cel jest taki, by rodzice w piątek dowiedzieli się co działo się w przedszkolu przez cały tydzień. - Wiadomości co tydzień prowadzi inna osoba, bo programy typu "prognoza pogody" są omawiane przez stałych prowadzących. Dodatkowo dogrywamy do tego nasze filmy, które i tak nagrywamy w trakcie zajęć i z tego powstaje serwis informacyjny - relacjonuje pani Natalia. Dzieci są bardzo zaangażowane, codziennie przynoszą swoje notatki (w formie rysunków), gdzie odwzorowują to, o czym chcą mówić lub o czym ma być odcinek!

- Dodatkowo prowadzimy też program "Przedszkolne Rewolucje", w którym publikujemy wspólne gotowanie rodziców z dziećmi w zaciszu domowym

- W całym tym wydarzeniu widzimy mnóstwo korzyści edukacyjnych i terapeutycznych. Dzieci bardzo szybko nabrały pewności siebie, głośniej mówią. Bardzo dobrze radzą sobie w pracy z grupą. Pomagają sobie, gdy ktoś się zestresuje - mówi dumna przedszkolanka. - Jest to świetna zabawa dla dzieci, jak i dla nas - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Sprawdźcie, jak radzą sobie mali dziennikarze! Wszystkie odcinki możecie zobaczyć na kanale YouTube "Przedszkole Natura".

#placzabaw - Przedszkole to dżungla