Na Miłostowie pochowano polskich bohaterów. Poznaj dzieje Kwatery Żołnierzy Polskich
Kwaterę Żołnierzy Polskich na Miłostowie utworzono w 1945 r. Dominują w niej pochówki żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. W indywidualnych mogiłach pochowano wojskowych uczestniczących w operacji berlińskiej, którzy zmarli w wyniku poniesionych ran w poznańskich lazaretach. Łącznie mowa o 260 indywidualnych mogiłach.
Groby znajdujące się na miłostowskim cmentarzu mają status grobownictwa wojennego, które jest pod ustawową ochroną i opieką Państwa Polskiego.
To nie jedyna kwatera wojskowa na miłostowskim cmentarzu
Oprócz Kwatery Żołnierzy Polskich na miłostowskim cmentarzu znajdują się również Kwatera Żołnierzy Radzieckich. To jednak nie koniec historycznych wątków w tym miejscu. Swoją kwaterę mają również Żydzi pomordowani w czasie okupacji. Na cmentarzu są także macewy (żydowska stela nagrobna). Odzyskana ze zlikwidowanego podczas wojny cmentarza żydowskiego przy ul. Głogowskiej, szereg grobów przeniesionych po wojnie z likwidowanych nekropolii poznańskich, m.in. położonych w centrum miasta, a także kwatery ewangelicka (pole 3, kwatera PD) i prawosławna (pole 4, kwatera PD).
Cmentarz na Miłostowie. To największy cmentarz w Poznaniu
Cmentarz na Miłostowie jest największym obiektem tego typu na terenie Poznania, pod kątem powierzchni (98,69 ha). Łącznie pochowano na nim ok. 100 tys. osób.
Obecnie jest otwarty od 7 do 19. Na obiekcie działają punkty, w których można bezpłatnie wypożyczyć sprzęt ogrodowy, taki jak motyka czy grabie, łącznie na cmentarzu znajduje się 39 wypożyczalni.
Kwatery to tylko jeden z elementów jego niezwykle bogatej historii, o czym szerzej pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.