Wszystkich Świętych

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak wygląda cmentarz na Miłostowie dwa tygodnie przed świętem? [ZDJĘCIA]

2024-10-16 15:15

Już niedługo Poznaniacy tłumnie ruszą na groby swoich bliskich z okazji dnia Wszystkich Świętych. Do uroczystości zostały nieco ponad dwa tygodnie. Na poznańskim cmentarzu na Miłostowie jest póki co dość spokojnie, należy się jednak spodziewać, że wraz z upływem kolejnych dni będzie tutaj coraz więcej osób czyszczących nagrobki czy składających znicze.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak duży jest obecnie ruch na cmentarzu na Miłostowie?

Za nieco ponad dwa tygodnie będziemy obchodzić dzień Wszystkich Świętych. Póki co na cmentarzu na Miłostowie nie ma zbyt wielu osób. Być może większy ruch rozpocznie się w tym miejscu w kolejnym tygodniu, kiedy Poznaniacy intensywniej ruszą złożyć znicze i posprzątać na grobach swoich bliskich.

Na cmentarzu będą na nich czekać liczne udogodnienia w pracy. Na obiekcie działają punkty, w których można bezpłatnie wypożyczyć sprzęt ogrodowy, taki jak motyka czy grabie, łącznie na cmentarzu znajduje się 39 wypożyczalni.

Cmentarz na Miłostowie. To największy cmentarz w Poznaniu

Cmentarz na Miłostowie jest największym pod względem powierzchni cmentarzem w Poznaniu (98,69 ha). Pochowano na nim ok. 100 tys. osób. Obecnie jest otwarty od 7 do 19.

Cmentarz na Miłostowie. To obiekt z dużą historią

Cmentarz założono podczas II wojny światowej. Powstał na terenie wojskowego placu ćwiczeń z czasów pruskich. W trakcie niemieckiej okupacji do jego uwięzienia wykorzystano więźniarki żydowskie z obozu pracy przymusowej na ulicy Głównej. Nekropolie otwarto w w październiku 1943 r., co doprowadziło do wstrzymania pochówków na poznańskich cmentarzach wyznaniowych. Miłostowo miało być jedną z czterech nekropolii dzielnicowych (ostatecznie powstały dwie).

Najstarsza część cmentarza to kwatery usytuowane od strony ul. Gnieźnieńskiej. Znajdziemy tam groby m.in. cywilnych ofiar alianckich nalotów bombowych na Poznań z 1944 r. Od strony ul. Warszawskiej wydzielono pola grzebalne dla ewangelików, prawosławnych i muzułmanów. Na mocy umów międzynarodowych przygotowano kwatery wojskowe i wojenne: żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich. Istnieje również kwatera żydowska, ze zbiorowymi mogiłami ofiar hitlerowskiego reżimu.

Pod opieką Wojewody są groby polskich ofiar bombardowań Poznania z 1 września 1939 r. Na cmentarzu leżą również powstańcy wielkopolscy 1918-1919. Funkcjonuje aleja zasłużonych oraz kwatery lotników, kombatantów, duchowieństwa, osobne kwatery dziecięce oraz kwatera świadków Jehowy. 

Cmentarz na Miłostowie na dwa tygodnie przed Wszystkimi Świętymi. Zobacz zdjęcia