Dystrybucja węgla w Poznaniu

i

Autor: fot.pixabay.com/Łomża. Węgiel za 2 tysiące złotych. Miasto zbiera deklaracje

Węgiel w Poznaniu. Samorząd nie będzie sprzedawał węgla, ale miasto obiecuje pomoc mieszkańcom w potrzebie

2022-10-26 10:19

Rządowy program zakłada, iż samorządy będą mogły sprzedawać węgiel bezpośrednio do mieszkańców. Czy taka możliwość będzie w Poznaniu? Okazuje się, że nie. Magistrat poinformował, że samorząd Poznania nie kupił węgla, sprzedawać będą nadal firmy. Jednak jak zapowiada miasto nikt nie zostanie bez pomocy - wszyscy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, mogą skorzystać ze wsparcia MOPR.

Miasto Poznań zapowiada, iż bacznie przyglądać się będzie sytuacji na rynku paliw, w szczególności sytuacji związanej z węglem. Chociaż samo miasto zapowiada, iż Poznań nie będzie na razie sprzedawać węgla w rządowym programie. Zachęca jednak do tego lokalne firmy, które według urzędników zrobią to lepiej.

Dystrybucja węgla w Poznaniu

W Poznaniu działa kilka firm pośredniczących w obrocie węglem. Zatrudniają one pracowników oraz dysponują odpowiednim zapleczem przestrzennym i pojazdami, którymi można transportować to paliwo. Przede wszystkim jednak mają także kilkunastoletnie doświadczenie w obrocie opałem. Stanowi to gwarancję sprawnego zorganizowania w krótkim czasie dystrybucji węgla w preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. 

- Miasto będzie więc aktywnie informować te firmy o możliwościach, jakie daje rządowy program i zachęcać je do skorzystania z oferty przewidzianej projektowaną ustawą. Dla dobra poznaniaków i poznanianek Miasto pozostawi dystrybucję węgla w rękach firm, które się w tym wyspecjalizowały i są w stanie zrobić to lepiej, niż samorząd - poinformował urząd w specjalnym komunikacie.

Równocześnie miasto zapewnia, że będzie bacznie obserwować sytuację na rynku paliw i to, jak sprawnie realizowany jest rządowy program. W zależności od dalszych potrzeb mieszkańców i mieszkanek Poznania miasto nie wyklucza, że skorzysta z rozwiązań przewidzianych w ustawie.  

Miasto obiecuje pomoc dla ludzi w trudnej sytuacji

Wszyscy poznaniacy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i nie są w stanie jej przezwyciężyć, mogą skorzystać ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Dla nich istnieją kontynuowane programy wsparcia, a w razie konieczności miasto będzie je rozwijać. W Poznaniu ponad 60% odbiorców indywidualnych korzysta z ciepła systemowego dostarczanego przez spółkę Veolia Energia Poznań S.A.  Wsparcie w postaci dodatku węglowego otrzymało 6 tysięcy gospodarstw domowych - tym samym zostały zabezpieczone na pierwszy etap okresu grzewczego. 

Ponadto do 30 listopada osoby, które kwalifikują się do dodatku węglowego lub dodatku z tytułu ogrzewania domu drewnem, olejem opałowym, gazem LPG, mogą złożyć wniosek do Poznańskiego Centrum Świadczeń. Z kolei 1 grudnia rozpocznie się nabór wniosków o dodatek elektryczny dla osób ogrzewających swoje domy urządzeniami na prąd.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!