Krypta Zasłużonych Wielkopolan

i

Autor: Parafia pw. św. Wojciecha Biskupa w Poznaniu / Facebook.com

KOŚCIÓŁ

Wierni mogą się modlić w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan. Mimo remontu krypta przez kilka dni będzie otwarta

2023-11-01 12:44

Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to jedna z nielicznych okazji kiedy to wierni mogą się pomodlić w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan przy kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu. W kryptach prowadzone są prace remontowe, dlatego na co dzień są one zamknięte dla mieszkańców.

Przez kilka dni poznańskie krypty będą otwarte

Zarówno 1. jak i 2. listopada wierni będą mogli odwiedzić Kryptę Zasłużonych Wielkopolan. Warto skorzystać z takiej okazji, ponieważ właśnie rozpoczęły się prace związane z remontem i konserwacją krypt i starsza część już została zamknięta.

W środę i czwartek krypta będzie otwarta przez cały dzień. Dostęp będzie możliwy aż do czasu po mszy wieczornej, czyli do około 19.30. Ale nawet w dzień Wszystkich Świętych nie jest to szczególnie oblegane miejsce – choć wydawałoby się, że tak powinno być. Zatem nie ma co się spodziewać kolejki do wejścia” – powiedział PAP ks. Trojan Marchwiak, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha.

Krypta zostanie otwarta także 11. listopada i będzie można się w niej modlić przez cały dzień. Potem obie części będą niedostępne. Same prace remontowe mają potrwać do tegorocznych świąt Bożego Narodzenia.

Krypta Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu

Krypta zasłużonych przy kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu powstała w roku 1923 z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Bolesława Kościelskiego na wzór Skałki w Krakowie. Gdy krypta zaczęła być zbyt ciasna, podjęto decyzję o budowie nowej, przylegającej do kościoła od strony południowej i połączonej z dotychczasowymi podziemiami.

W Krypcie Zasłużonych Wielkopolan złożone są m.in. prochy twórcy polskiego hymnu Józefa Wybickiego, współtwórcy Legionów Polskich gen. Antoniego Kosińskiego, założyciela i pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego Heliodora Święcickiego, kompozytorów Tadeusza Szeligowskiego i Feliksa Nowowiejskiego oraz podróżnika i badacza Pawła Edmunda Strzeleckiego. Znajdują się też tutaj dwie urny: jedna z sercem generała Jana Henryka Dąbrowskiego i druga z ziemią z miejsca pochówku gen. Ignacego Prądzyńskiego.

Cmentarz na Naramowicach przed 1 listopada

Sonda
Czy jesteś osobą wierzącą?
Największy cmentarz w Polsce przed 1 listopada