Wilk: Kluczowa rola drapieżnika w polskim ekosystemie
Wilk to drapieżnik szczytowy, co oznacza, że znajduje się na samym szczycie łańcucha pokarmowego. Jego obecność ma fundamentalne znaczenie dla regulacji populacji innych zwierząt, zwłaszcza kopytnych, takich jak jelenie, sarny i dziki. Kontrolując ich liczebność, wilki zapobiegają nadmiernemu zgryzaniu młodych drzewek, co sprzyja odnowie lasu i zachowaniu jego różnorodności gatunkowej. Ponadto, drapieżnictwo wilków wpływa na zachowanie ofiar, zmuszając je do ciągłego przemieszczania się i unikania skupisk, co z kolei zmniejsza presję na roślinność w konkretnych miejscach.
Wilki, polując na osobniki słabe, chore lub stare, pełnią rolę selekcjonera, poprawiając kondycję genetyczną populacji ofiar. Eliminując chore zwierzęta, zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób w populacjach kopytnych. Ich obecność wpływa również na inne gatunki, takie jak lisy, kruki czy orły, które korzystają z resztek pozostawionych przez wilki, wzbogacając tym samym sieć troficzną ekosystemu.
Wilki w Wielkopolsce i korzyści dla środowiska. Jakie są?
W specjalnym apelu, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska poinformowała, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła ilość negatywnych nastrojów i powielania nieprawdziwych komentarzy na temat wilków. - Zwracamy uwagę, że wilki są istotnym elementem polskiej fauny i wszelkie aktywności, które działają na ich szkodę, w tym nieuzasadnione akcje obliczone na wzbudzenie strachu, są nieakceptowalne i sprzeczne z zasadami ochrony środowiska. Prosimy, aby działania skupiały się wokół zwiększenia świadomości społecznej na temat życia i zachowania wilków na podstawie wiedzy naukowej przy wsparciu autorytetów w tym temacie (osób prowadzących badania nad tym gatunkiem), a nie wiedzy potocznej, która często mija się z prawdą wzbudzając niepotrzebny strach wśród społeczeństwa. Apelujemy do wszystkich o rozwagę w wyrażaniu opinii na temat wilków. Wspólna praca na rzecz ochrony przyrody oraz szacunek dla wszystkich gatunków są kluczowe dla przyszłości naszej przyrody - czytamy w specjalnym apelu.
Co zrobić, kiedy wilki pojawiają się w bliskiej odległości?
- Widzisz rannego wilka, nie podchodź. Najlepiej oddal się i zrób mu zdjęcie. Następnie poinformuj o tym zdarzeniu gminę lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Możesz zaznaczyć miejsce pobytu zwierzęcia na mapie lub okolicę miejsca, w którym się znajdował dla łatwiejszej identyfikacji przez powiadomione służby.
- W razie bezpośredniego spotkania z wilkiem nie panikuj, staraj się przepłoszyć zwierzę np. machaj rękoma lub zagwiżdż. Wilki nie atakują pierwsze. Są agresywne wyłącznie w samoobronie.
- Unikaj działań, które zachęcają wilki do odwiedzania terenów zbudowanych lub zapewniają im pożywienie, zabezpieczaj pojemniki na odpady przed dostępem zwierząt, zamykaj wejścia i bramy, stawiaj ogrodzenia.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Polecany artykuł:
