SPORT

Wings for Life 2023 w Poznaniu. Polka najlepsza na świecie, Polak z drugim wynikiem!

2023-05-07 17:53

Znamy wyniki Wings for Life 2023. To największy charytatywny bieg na świecie. W Polsce areną zmagań była stolica Wielkopolski. Zawodnicy wystartowali o godzinie 13:00 z Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po pół godzinie w pogoń za biegaczami ruszyła meta, czyli samochód prowadzony przez Adama Małysza. Polacy spisali się kapitalnie!

Jubileuszowa edycja Wings for Life

Za nami dziesiąta edycja biegu Wings for Life. To największy charytatywny bieg na świecie. Biegacze w różnych lokalizacjach o jednej porze ruszają na trasę. Biegną dla tych, którzy nie mogą. Całkowity dochód z wpisowego przeznaczony jest na rozwój badań nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym. W Polsce bieg flagowy od początku odbywa się w Poznaniu. Początkowo rozpoczynał się nad Jeziorem Maltańskim, a w premierowej edycji udział wzięło nieco ponad tysiąc osób. W tym roku z terenu MTP ruszyło 8000 uczestników, a pakiety startowe rozeszły się w dwie godziny po otwarciu zapisów na wydarzenie. Dodatkowo 6000 Polaków biegło dziś wirtualnie, dzięki specjalnej aplikacji.

Wings for Life - formuła biegu

Unikalny format wydarzenia sprawia, że swoją cegiełkę do szczytnego celu mogą dołożyć zarówno profesjonalni biegacze, jak i amatorzy czy osoby na wózkach. Niezależnie od pokonanego dystansu, wszyscy ukończą bieg, ponieważ w Wings for Life World Run to meta ściga uczestników, a dokładniej Samochód Pościgowy, wyruszający za nimi 30 minut po starcie. Kierowcą tradycyjnie był Adam Małysz.

Wings for Life 2023 w Poznaniu. Polka najlepsza na świecie

Polka Katarzyna Szkoda była pierwszą kobietą na świecie, która pokonała w dzisiejszym biegu granicę 50 km. Jak się później okazało, ta sztuka udała się tylko jej. Trzecie miejsce na świecie zajęła biegnąca w Gruzji Dominika Stelmach, która przed dogonieniem przez samochód pościgowy przebiegła 49 km. 800 metrów więcej pokonała Austriaczka Veronika Mutsch. Szkoda, już pewna zwycięstwa w ogólnoświatowej rywalizacji, została dogoniona przez Adama Małysza po 55 km.

Wings for Life 2023 w Poznaniu. Polak drugi na świecie

To nie koniec świetnych wyników Polaków. Wśród panów drugie miejsce na świecie zajął Dariusz Nożyński, który tym samym powtórzył swoje osiągnięcie sprzed roku. Dziś udało mu się jednak przebiec więcej, bo 68,3 km (przed rokiem 63,93 km). Wtedy nieznacznie lepszy na świecie był Japończyk Jo Fukuda (64,43 km). Dziś także Fukuda była najlepszy. I znów różnica nie była znacząca, gdyż przebiegł raptem 700 metrów więcej od Nożyńskiego.