Kilka słów o katarzynkach
Historia zwyczajów katarzynkowych jest bardzo ciekawa. Zgodnie z ludową tradycją, niezamężne kobiety obchodziły andrzejki. Z kolei dla kawalerów były katarzynki. W tamtym czasie często powtarzało się powiedzenia: „Na świętej Katarzyny są pod poduszką dziewczyny” oraz „Na świętą Katarzynę bierz swoją pod pierzynę”.
Katarzynki obchodzone były w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która jest patronką m.in. cnotliwych kawalerów, chcących poznać roztropną pannę, by później się z nią ożenić. Wigilię obchodziło się w nocy z 24 na 25 listopada (z kolei andrzejki - z 29 na 30 listopada). W tym czasie odbywały się wróżby matrymonialne dla młodych mężczyzn, dotyczące małżeństwa i poszukiwania partnerki.
Zwyczaj celebrowania Katarzynek (zaraz obok andrzejek), cieszył się ogromną popularnością, zwłaszcza w XVIII i XIX wieku na wsiach. Warto dodać, że wróżby na katarzynki nie były traktowane poważnie. Młodzi mężczyźni wiedzieli, że jest to forma żartu, natomiast sama oprawa katarzynek, stanowiła doskonały pretekst do spotkań i zabawy.
Mimo wszystko, beztroskie wróżby miały swoją konsekwencję dla przyszłych pokoleń, gdyż to do mężczyzny lub jego rodziny, należała inicjatywa poszukiwania żony. Dlatego wróżby, mające przewidywać przyszłość, na którą kawalerowie i tak mieli spory wpływ, nie były dla nich tak istotne.
Quiz na katarzynki
Obecnie podczas katarzynek mężczyźni raczej nie szukają sobie żon. Współcześnie imieniny Katarzyny, kojarzone są z Dniem Kolejarza i Tramwajarza. Stąd w wielu miastach w Polsce, można wziąć udział w różnorodnych atrakcjach m. in. pokazach zabytkowych autobusów.
Rozwiążcie nasz quiz i utrwalcie swoją wiedzę o nadchodzacych katarzynkach 2024.