Ma pojawić się w przyszłym tygodniu. Tańszy węgiel dla mieszkańców Kalisza

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Wysokie ceny za ogrzewanie na Starołęce w Poznaniu. ZKZL odpowiada mieszkance

2022-12-06 14:07

Kilka dni temu Radio Poznań informowało o pani Hannie, emerytce, która za samo ogrzewanie w swoim mieszkaniu zapłaciła w ostatnim miesiącu 1757 złotych zaliczki, a łącznie prawie 2043 złote.

Wysoka cena za ogrzewanie mieszkania

Jak mówi dla Radia Poznań pani Hanna Bilecka: "Moja emerytura i renta męża nie wystarczają na podniesione opłaty. Za samo ogrzewanie 1757 złotych. To jest zaliczka na koszty zmienne centralnego ogrzewania. To jest zaliczka na koszty zmienne centralnego ogrzewania, czyli razem 2042 złote i 79 groszy. Te rachunki takie zawyżone są od października tego roku. A normalnie płaciliśmy za samo ogrzewanie 980 złotych i to też mi się wydaje, że była bardzo wysoka kwota." To dość wysoka cena, jak za mieszkanie, które ma 45 metrów kwadratowych.

ZKZL Poznania odpowiada

Zapytaliśmy Łukasza Kubiaka, rzecznika prasowego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych Poznania, o to co pani Hanna, jak i inni lokatorzy mają zaradzić na bardzo wysokie ceny ogrzewania. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że ZKZL wie tylko o sprawie pani Hanny, właśnie z informacji publicznej poznańskiej rozgłośni, inne przypadki nie były im zgłaszane, a ponadto:

"Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wyraża ubolewanie z powodu konsekwencji kryzysu energetycznego, którego skutki dotykają naszych Najemców. W wyniku – niejednokrotnie trudnych do wyjaśnienia – działań producentów i dystrybutorów paliw, ostateczny odbiorca obciążany jest wysokimi kosztami ciepła. Wzrost zaliczek na centralne ogrzewanie wynikał wprost z cen, jakie nasza Spółka uzyskała w drodze przetargu na zakup węgla oraz obsługę kotłowni. Skomplikowana sytuacja na rynku paliw energetycznych – w tym węgla kamiennego – spowodowała, że ceny tych paliw na giełdach towarowych, w momencie ogłoszenia przetargu, osiągnęły wielkości nigdy dotąd nie notowane i są trudne do przewidzenia. W sytuacji, gdy zakupu dokonuje się na zasadzie przetargu, kupujący oczywiście wybiera najkorzystniejszą ofertę, jednakże nie można już zmieniać cen, które zostały zaoferowane i wybrane. Nie mamy niestety wpływu na wysokość cen paliw energetycznych. To są ceny, które są kształtowane przez rynek. Jako spółka miejska oczywiście zgłaszamy problemy ale nie mamy wpływu na działania podejmowane przez organy państwowe. Pragnę też podkreślić, że spółka nie pobiera jakichkolwiek prowizji z tytułu rachunków. ZKZL tylko i wyłącznie przenosi koszty 1 do 1 na mieszkańców."

Pomoc pani Hannie, oraz innym lokatorom lokali na Starołęce

Jak informuje nas rzecznik ZKZL, w sprawie tego, czy i jak spółka pomoże lokatorom takim, jak pani Hanna, odpisał nam, że: "Każdorazowo spółka rozważa czy zmiana systemu ogrzewania jest opłacalna m.in. ze względu na stan budynku. Zdarzają się przesłanki do tego by przenieść lokatorów do innych nieruchomości i wykonać kapitalny remont danego budynku a nie tylko zmianę wymianę instalacji czy systemu ogrzewania. W tym przypadku wiedzieliśmy, że nawet jeśli ograniczylibyśmy się tylko do zmiany systemu ogrzewania to nie zdążylibyśmy przed zimą ogłosić przetargu i wyłonić wykonawcę prac a wtedy mieszkańcy zostaliby pozbawieni jakiegokolwiek źródła ciepła a do tego nie mogliśmy dopuścić. W przyszłym roku będziemy zastanawiali się jakie będzie najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno dla najemców tej nieruchomości jak i dla spółki."

Jaka jest forma pomocy dla mieszkańców mieszkań komunalnych ogrzewanych węglem w Poznaniu?

W sprawie dofinansowania dla mieszkańców mieszkań komunalnych, które są ogrzewane węglem w kotłowniach, Kubiak napisał: "Już po ogłoszeniu przetargu wiedzieliśmy, że zaliczki będą wysokie. Już w sierpniu wysłaliśmy pismo do najemców w których informowaliśmy o tym przetargu oraz o krokach, które mogą podjąć najemcy. W piśmie zwracaliśmy uwagę na możliwe do uzyskania formy pomocy pieniężnej: dla Najemców bez zadłużenia w bieżących opłatach dostępny jest dodatek mieszkaniowy. W wyniku prowadzonych rozmów z PCŚ otrzymaliśmy zapewnienie, że każdy Najemca, który złoży wniosek o dodatek i spełni warunki formalne – otrzyma go. Oprócz dodatku mieszkaniowego dostępne są również inne formy pomocy finansowej, np. dodatek węglowy w wysokości 3000 zł. Wysokie ceny energii może w pewnym stopniu zrekompensować tzw. dodatek osłonowy a dla osób w trudnej sytuacji materialnej przewidziane są również zasiłki stałe bądź okresowe."

Pomoc dla pani Hanny

Jak wynika z informacji Radia Poznań pani Hanna z tytułu dodatku mieszkaniowego otrzymuje miesięcznie 600 złotych. Jak wyliczył nam rzecznik ZKZL, dostając 3000 złotych z tytułu dodatku węglowego (według informacji państwowej rozgłośni, mieszkańcy mieszkań komunalnych na Starołęce go jeszcze nie otrzymali ze względu na błędy proceduralne po stronie ZKZL, które zostały niezwłocznie naprawione), daje to łącznie ok. 1600 złotych rekompensaty miesięcznie, na 3 zimowe miesiące (od grudnia do lutego). Wszystko nie licząc zasiłków, o które rodziny w trudnej sytuacji materialnej mogą się ubiegać od miasta, także wszystkie te dodatki powinny starczyć mieszkańcom na zrekompensowanie większości opłat ponoszonych z tytułu ogrzewania, a w szczególności różnicy opłat względem tego i poprzednich lat.