Takie gniazko usuwali strażacy z Rakoniewic

i

Autor: OSP Rakoniewice

Wydarzenia

Z takim gniazdem strażacy nie walczyli od dawna!

2024-09-06 13:41

Strażacy bardzo często wzywani są do usuwania gniazd szerszeni czy os, które mogą zagrażać zdrowiu domowników. Jednak ostatnia interwencja w powiecie grodziskim przeszła najśmielsze oczekiwania strażaków ochotników z Rakoniewic.

Takiego gniazda nie widziano od dawna!

Bardzo często zdarza się, że wzywamy strażaków do usunięcia gniazd owadów. Do podobnego zdarzenia wysłali zostali strażacy z OSP Rakoniewice, którzy udali się do miejscowości obok - Ruchocice. To co zastało ich na miejscu przerosło oczekiwania strażaków.

Gniazdo owadów błonkoskrzydłych było naprawdę bardzo duże - tak wielkie w naszych warunkach ciężko spotkać! Wiele osób zwraca także uwagę na to, że tak wielkie gniazdo to także niedopatrzenie właściciela posesji - w końcu owady tak wielkiego gniazda nie zbudowały w trzy dni.

Czy do owadów można wzywać straż? Nie zawsze!

Coraz częstsze wezwania Straży Pożarnej dotyczą likwidacji rojów i gniazd owadów błonkoskrzydłych. Jednak nie zawsze takie wezwania powinny mieć miejsce.

Mając na względzie zapewnienie na terenie całego kraju jednolitych standardów udzielanej pomocy podczas zagrożeń stwarzanych przez owady błonkoskrzydłe (np. osy, szerszenie, pszczoły) opracowane zostały „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”.

Straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych z miejsc, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obecności osób o ograniczonej zdolności poruszania się, czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych.

W pozostałych przypadkach, przypominamy, że zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu.

Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z ww. „Zasadami…”: zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu i przekazanie terenu działań z zaleceniem, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy, zgodnie z „Prawem budowlanym”.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach, właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne.

Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio administrowanie obiektem, skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów.

Pamiętajmy również, że każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Stare ZOO w Poznaniu. Idealne miejsce na rodzinne spacery w sercu miasta