Poznań potocznie określany jest stolicą Żabki, w mieście sklepów tej firmy jest ponad 320. Dziś przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 2 otworzono kolejny, tym razem w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne wspierające ekologie. Podobny sklep powstał już dwa lata temu w Warszawie, jednak ten poznański ma pomóc w oszczędności energii i być jeszcze bardziej przyjazny środowisku. Grupa Żabka deklaruje osiągniecie neutralności klimatycznej do końca 2025 roku oraz zredukowanie intensywności emisji w sklepach o 70% do 2026 roku. Czy projekt Żabka Eko Smart jest krokiem we właściwą stronę?
Smart Żabka. Ekologiczne rozwiązania w nowoczesnej odsłonie
„Technologia wspiera ekologie” to hasło jest motywem przewodnim rozwiązań, jakie wykorzystano w budowie i funkcjonowaniu nowego sklepu. Na dachu umieszczono zielona energie, czyli fotowoltaikę. Dodatkowo na jednej z bocznych ścian budynku zainstalowano perowskity. Ogniwa słoneczne wydrukowane na foli, która przymocowana jest do półokrągłych żaluzji pochłaniają energię słoneczną. – Na budynku umieściliśmy również zieloną ścianę roślin, która redukuje smog nawet o 80%, ławkę solarną, dzięki której możemy ładować telefony oraz stacje napraw rowerów pozwalająca na szybkie wykonanie awaryjnych napraw – informuje Małgorzata Gąsiorek, dyrektorka Departamentu Technicznego, Żabka Polska.
Przed wejściem do sklepu znajduje się EKOmat, urządzenie służące do zbiórki pustych butelek, puszek aluminiowych i plastikowych nakrętek po napojach. Maszyna przyjmuje tylko opakowania z produktów dostępnych w Polsce i wymienia je na żappsy, które klienci mogą wykorzystać podczas zakupów. Z zebranych w ten sposób opakowań powstaną nowe opakowania produktów marek własnych Żabki.
Lodówki z konopi siewnych, a na ścianie płytki z fusów kawowych
Wnętrze sklepu zostało zagospodarowane w ekologiczne rozwiązania w tym specjalne izolowane matami z konopi siewnych lodówki oraz wypełnione glikolem półki w szafie mroźniczej umożliwiające dużą oszczędność energii. Ściany przy kawomacie zostały pokryte specjalnymi płytkami z fusów i łusek kawowych powstałych z biodegradowalnych odpadów wytwarzanych na etapie palenia i parzenia kawy, połączonych z żywicą.