firma/cyfryzacja/nowe technologie

i

Autor: materiały prasowe firma/cyfryzacja/nowe technologie

Technologie

Zaostrzone przepisy dla sztucznej inteligencji. Czego zabronił Europarlament?

2023-05-17 11:16

Unia Europejska jest w trakcie prac nad wyznaczeniem konkretnych ram prawnych, dla rozwoju sztucznej inteligencji. Co więcej, dwie komisje Parlamentu Europejskiego przyjęły poprawiony projekt rozporządzenia. Nowe przepisy określone nazwą AI Act, będą bardziej regulować rozwój sztucznej inteligencji.

AI Act jest przełomową propozycją Unii Europejskiej, która ma regulować sztuczną inteligencję na podstawie jej potencjału do wyrządzania szkód. Dokument różnicuje obowiązki dostawców systemów zależnie od poziomu ryzyka, jakie stwarzają – informuje serwis businessinsider.pl.

Sztuczna inteligencja. Europarlament wydłużył listę zakazów

Gdzie nie można używać sztucznej inteligencji? Poniżej znajduje się lista wytycznych:

  • w systemach punktacji społecznej
  • identyfikacji biometrycznej w czasie rzeczywistym
  • w miejscach publicznych
  • w manipulacjach poprzez techniki podprogowe (zrobiono wyjątek dla celów terapeutycznych).

Kolejna grupa to zastosowania wysokiego ryzyka:

  • w systemach diagnostyki medycznej,
  • w sądownictwie.

Trzecią grupę stanowią systemy ograniczonego ryzyka, na które nakłada się obowiązki głównie w zakresie przejrzystości systemów. Zastosowania minimalnego ryzyka nie będą regulowane.

Chat GPT zmobilizował parlamentarzystów

- Poprawiony projekt zabrania też m.in. biometrycznej kategoryzacji osób na podstawie ich cech wrażliwych – takich jak płeć, rasa, pochodzenie etniczne, narodowość i obywatelstwo, wyznanie czy poglądy polityczne. Zakazane będzie również stosowanie AI do profilowania potencjalnych sprawców przestępstw na bazie danych o zachowaniach, cechach lub geolokalizacji (tzw. predykcja kryminalna). Na czarną listę trafiły ponadto systemy AI do rozpoznawania emocji (używane np. w zakładach pracy, szkołach, przy zwalczaniu przestępczości), a także pobieranie danych biometrycznych z mediów społecznościowych lub nagrań z monitoringu w celu tworzenia baz danych rozpoznawania twarzy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W pierwotnym projekcie nie uwzględniono sztucznej inteligencji przeznaczenia ogólnego, a do poprawienia przepisów zmobilizowało parlamentarzystów pojawienie się na rynku chata GPT.

Głosowanie w Europarlamencie zaplanowano na czerwiec.

Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?