Wynajem mieszkania

i

Autor: pixabay

Studia

Zbliża się nowy rok akademicki. Studenci tradycyjnie szukają lokum, co oferuje rynek mieszkaniowy?

2024-09-09 15:43

Wielkimi krokami zbliża się nowy rok akademicki. Obecnie dla wielu studentów i studentek trwa okres poszukiwań lokum na czas nauki. Sytuacji nie ułatwiają rosnące ceny najmu, które są jednym z wielu wyzwań dla żaków, na niełatwym rynku nieruchomości. Inną opcją są akademiki, czy wciąż są opłacalne?

Poznań to jedno z głównych miast akademickich. Jak przedstawia się sytuacja na rynku nieruchomości?

Średnio we wszystkich miastach akademickich ceny poszły niestety w górę. Dwa lata temu pokoje wystawione za więcej niż 1000 zł stanowiły 23 proc. wszystkich ofert. W tym roku aż 44 proc. pokoi kosztuje powyżej tysiąca złotych. Nie jest to łatwa sytuacja dla osób, których głównym zajęciem jest nauka.

Obecnie lokum najczęściej szuka się oczywiście przez internet. Popularną opcją są serwisy mieszkaniowe jak otodom.pl czy olx.pl, ale również grupy tematyczne w mediach społecznościowych czy po prostu strony agencji nieruchomości. Studenci bardzo często szukają kontaktu również przez swoich znajomych.

A jak poszukiwania wyglądają z perspektywy studentów?

Poszukiwania nowego lokum często nie są łatwe. Studenci są narażeni na zjawisko "patodeweloperki". Oferta, którą widzimy na stronach internetowych może różnić się od tego co zastaniemy w rzeczywistości.

Zaklepałem pokój w ciemno. Podczas oglądania okazało się, że pokój wygląda jak klatka schodowa. Był prostokątny, wąski. Gdybym się postarał mógłbym się rozłożyć, żeby dotknąć rękoma ściany z jednej i drugiej strony. Ostatecznie tego mieszkania nie wziąłem. Zestresowany przed nowym rokiem akademickim zacząłem szukać czegoś na ostatnią chwilę. Udało mi się znaleźć spoko pokój, jednak pojawił się taki problem, że byłem w mieszkaniu sam. A właściciel nie potrafił znaleźć osób do mieszkania. Po dwóch miesiącach uznał, że mieszkanie będzie obsługiwała firma wynajmująca. Kiedy wróciłem po tygodniu nieobecności do mieszkania, to zastałem w nim trzech nowych lokatorów z Afryki. Nie jestem osobą uprzedzoną, ale byłem zaskoczony, bo nikt mnie nie informował, że będę mieć nowych lokatorów. Ostatecznie mieszkało mi się z nimi dobrze, ale byłem zły na firmę, że nie dała mi wcześniej znać - podkreśla jeden ze studentów, Dominik.

Co jest kluczowe dla studentów w kontekście wyboru mieszkania?

Poznań to miasto oferujące dla żaków wiele atrakcji od rana do wieczora. Można znaleźć liczne aspekty brane pod uwagę przy wyborze lokum. Jednym z nich jest lokalizacja. Studenci spędzają większość czasu w murach uczelni, stąd często szukają dla siebie miejsca blisko uniwersytetu lub dobrze skomunikowanego z placówką.

Wybrałem opcję bliżej uczelni. Tutaj będę najczęściej. Bliski dojazd na uczelnię to game changer. Pozwala zaoszczędzić dziennie od pół do nawet może półtora godziny. Na pierwszym semestrze, pierwszego roku dojazd zajmował mi dziennie półtora godziny. To było bardzo dużo czasu - zauważa Dominik.

Warto rozważyć również akademiki

Część studentów zdecyduje się na spędzenie najbliższego roku w akademikach uniwersyteckich. Tutaj niestety podobnie jak w przypadku całego rynku mieszkaniowego musimy mówić o inflacji cen, jednak jak to w praktyce wygląda? Koszty najmu są zależne od pokoju, który wybierzemy. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dysponuje pokojami 1-osobowymi i 2-osobowymi. Dodatkowo na cenę wpływa to czy w pokoju jest łazienka czy aneks kuchenny. Są też miejsca dla doktorantów i osób niepełnosprawnych. Dokładne ceny i wszelkie informacje znajdziecie pod linkiem.

W nadchodzącym roku akademickim UAM oferuje 1539 miejsca w akademikach. Mamy 5 DS. w Poznaniu i Dom Akademicki przy ul Nieszawskiej. Zainteresowanie jest, jak co roku, bardzo duże, 12 września rozpoczyna się ostatnia, III tura wnioskowania o miejsce w akademiku - mówi rzeczniczka prasowa UAM, Małgorzata Rybczyńska.

Czasu na poszukiwania jest coraz mniej. Nowy rok akademicki startuje wraz z początkiem października.

Do sesji egzaminacyjnej jeszcze sporo czasu. Ale i tak warto zobaczyć najlepsze memy!

QUIZ. Studia w czasach PRL. Egzaminy były wtedy trudniejsze!

Pytanie 1 z 12
1. W czasach PRL-u podczas rekrutacji na studia znaczenie miało m.in.: