Smog

i

Autor: pixabay.com

Złego powietrza w Poznaniu ciąg dalszy. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu!

Bezwietrzna pogoda, bezchmurne niebo nocą bardzo sprzyjają powstawaniu smogu. 2 marca to drugi z rzędu dzień, w którym notujemy podwyższony stan pyłów zawieszonych PM10. Do tego gęsta mgła potęguje to zjawisko. W związku z tym Miasto Poznań wprowadza zakaz palenia w kominkach, piecach kaflowych i kotłach węglowych, jeśli nie jest to jedyne źródło ciepła w domu.

Smog w Poznaniu

W środę, 1 marca w związku z niskimi temperaturami w nocy, oraz brakiem wiatru pył zawieszony PM10 przekroczył stan alarmowy 50 µg/m3. Podobnie wygląda sytuacja z czwartkiem, gdzie prognozuje się stan 53 µg/m3.

Zakaz palenia węglem i drewnem w Poznaniu

W związku ze złym stanem powietrza Miasto Poznań wprowadziło zakaz palenia w kominkach na drewno, piecach kaflowych i kotłach węglowych, jeżeli nie jest to główne i jedyne źródło ciepła w domu. Ma to pomóc w kumulowaniu się kolejnych zanieczyszczeń powietrza.

Jaka jest jakość powietrza w Poznaniu?

Na godzinę 9:00 w czwartek, 2 marca, według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w stacji badawczej przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu poziom pyłu zawieszonego PM10 wynosi 19,2 µg/m3. Oznacza to, że stan powietrza określany jest już jako dobry. W związku z tym zakaz prawdopodobnie zostanie jutro zdjęty, a my możemy oddychać względnie świeżym i zdrowym powietrzem.