Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy?
Zmiana czasu z zimowego na letni to moment, na który czeka wiele osób. Powód jest prosty - dzień będzie coraz dłuższy. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? Otóż zawsze to dzieje się w ostatni weekend marca. W tym roku wypada to w noc z 29 na 30 marca 2025.
Jak wygląda zmiana czasu z zimowego na letni?
Jak wygląda zmiana czasu z zimowego na letni? W nocy z 29 na 30 marca powinniśmy przestawić wskazówki zegara o godzinę do przodu, czyli z 2:00 na 3:00. Wiosną wschód słońca jest już ok. 6:00 rano, a zachód występuje tuż przed godziną 18:00. Dlatego przestawiając zegary, automatycznie wydłużamy nasz dzień. Jest to bardzo ważne dla zachowania wewnętrznej równowagi i oszczędzania energii.

Zmiana czasu. Rok temu był to "wyjątkowy" termin
W poprzednim czas zimowy na letni zmienialiśmy w nocy z 30 na 31 marca 2024. Było to o tyle wyjątkowe, że zmiana czasu nastąpiła w Wielkanoc. Taka sytuacja się zdarza, co kilka lat.
Zmiana czasu z zimowego na letni 2025. Czy to ostatnia zmiana czasu?
Czy zmiana czasu zostanie zniesiona? Po wielu latach dyskusji Parlament Europejski podjął decyzję dotyczącą przestawiania zegarków. Jak wynika z oficjalnych informacji, najpóźniej do końca 2026 roku każdy z krajów członkowskich Unii Europejskiej musi zadeklarować czy chce na stałe pozostać w czasie letnim, czy zimowym. To jednak nie koniec. Następnie obowiązywał będzie okres przejściowy, w trakcie którego państwa przygotują się do zmian pod kątem technologicznym. Oznacza to, że ostatnia zmiana czasu nastąpi najprawdopodobniej w 2027 roku.
- Oficjalne stanowisko ekspertów z zakresu chronobiologii zaleca, aby każde państwo przyjęło stały standardowy czas urzędowy, który zbliżony jest w największym stopniu do lokalnego czasu słonecznego. Tak więc dyrektywa znosząca zmianę czasu w krajach UE nie tylko wyraża subiektywne opinie, ale także ma swoje naukowe uzasadnienie - tłumaczy prof. Irena Iskra-Golec, psycholożka z Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu.
Jednak KE postanowiła wycofać ten projekt dyrektywy. Jak informuje RMF24, rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen powiedziała, że decyzja ta jest wynikiem przedłużającego się impasu w Radzie Unii Europejskiej. Projekt, który miał zakończyć raz na zawsze zmiany czasu, został włączony do pakietu uproszczeń unijnych przepisów, tzw. Omnibus. Teraz Parlament Europejski oraz Rada UE mogą wyrazić swoje opinie na temat wycofania wspomnianej dyrektywy. Powinny one zostać przesłane do Komisji Europejskiej w formie listów w przeciągu kilku miesięcy. KE podkreśla, że weźmie je pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Anna-Kaisa Itkonen zapewniła, że finalna decyzja KE zapadnie w ciągu kilku miesięcy.
W Polsce zmiana czasu obowiązuje od 1983 r. i odbywa się dwa razy w roku. Czas letni obowiązuje przez siedem miesięcy, a zimowy przez pięć. Czas zimowy zostanie przywrócony w nocy z 25 na 26 października tego roku. Wtedy też cofniemy wskazówki zegara z godz. 3:00 na 2:00, czyli zyskamy jedną godzinę snu.
Tak wygląda Park Sołacki w Poznaniu wiosną. Zobacz zdjęcia sprzed roku: