Szpital

i

Autor: pixabay

Zdrowie

Zmiana lekarza na NFZ może być kosztowna. Kiedy trzeba za to zapłacić?

2024-07-29 11:24

Czasami zdarzają się sytuacje, w których zmieniamy lekarza rodzinnego. Czy to w przypadku niezadowolenia z świadczonych przez niego usług, czy choćby wówczas kiedy decydujemy się na przeprowadzkę. Zmiana przychodni POZ może wiązać się z pewnym wydatkiem. Kiedy i ile to kosztuje?

Lekarz NFZ. Kto ma prawo do darmowej, podstawowej opieki zdrowotnej?

Każdy kto mieszka w Polsce i posiada ubezpieczenie, czyli opłaca składkę na NFZ. Aby skorzystać z pomocy lekarza POZ musimy wypełnić deklarację, w której wybieramy specjalistę i zapisujemy się do konkretnej przychodni. Jeżeli z różnych powodów chcemy podjąć decyzję o zmianie, to jest taka możliwość, nie musimy podawać powodu. W pewnych sytuacjach trzeba się jednak przygotować na koszta.

Jak wygląda procedura zmiany lekarza POZ?

Lekarz rodzinny to specjalista pierwszego kontaktu, który pomoże nam w problemach zdrowotnych. Korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej zobowiązuje nas do zapisania się do konkretnego specjalisty POZ. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pielęgniarki oraz położnej POZ. Możemy wybrać przychodnię w dowolnej odległości od miejsca zamieszkania, nie obowiązuje tutaj rejonizacja. Aby zmienić lekarza rodzinnego trzeba wypełnić deklarację. Na miejscu w danej przychodni (trzeba osobiście podpisać deklarację) lub przez Internet - na Internetowym Koncie Pacjenta. Przychodnia powinna zaakceptować zmianę w ciągu 7 najbliższych dni, jednak wszystko zależy od trybu jej pracy. Czasami cała procedura trwa do 3 tygodni.

W przypadku osób niesamodzielnych lub całkowicie ubezwłasnowolnionych deklarację wypełnia opiekun. Wówczas wniosek w formie papierowej należy dostarczyć do placówki POZ. Jeśli osoba nie jest zdolna do pisania należy ustalić tryb potwierdzenia jego woli z osobą zarządzającą placówką. NFZ zaleca aby cała rodzina korzystała z usług tego samego lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki temu specjaliści będę mieli więcej informacji o pacjentach, co może przełożyć się na skuteczniejsze leczenie i diagnostykę.

QUIZ. Lekarze z polskich seriali. Która specjalizacja jest czyja?! Musisz trafić 7/10

Pytanie 1 z 10
Olek Chodakowski z "M jak miłość" to:
Olek Chodakowski z M jak miłość

Kiedy zmiana lekarza jest bezpłatna?

Bezpłatnie lekarza rodzinnego możemy zmienić dwa razy w roku kalendarzowym, podobnie jest w przypadku pielęgniarki i położnej POZ. Nie musimy podawać przyczyny. Są również dodatkowe sytuacje, kiedy darmowa zmiana lekarza rodzinnego jest honorowana przez fundusz. Są to:

  • zmiana miejsca zamieszkania,
  • zaprzestanie pracy przez wybranego wcześniej świadczeniodawcę,
  • zamknięcie wybranej przychodni,
  • ukończenie 18 lat,
  • inne przyczyny, które powstały po stronie lekarza lub przychodni.

Kiedy musimy zapłacić za zmianę lekarza rodzinnego?

Z przepisów regulujących funkcjonowanie opieki zdrowotnej w Polsce wynika, że za zmianę lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ będziemy musieli zapłacić, jeżeli:

  • decyzja nie wynika ze zmiany miejsca zamieszkania pacjenta, zaprzestania pracy przez danego specjalistę, zamknięcia przychodni, osiągnięcia pełnoletności przez pacjenta lub innej przyczyny powstałej z winy lekarz lub przychodni,
  • zmieniamy lekarza lub przychodnią po raz 3. w roku lub częściej.

Trzecia zmiana w roku kalendarzowym lekarza POZ, pielęgniarki POZ lub położnej POZ to koszt 80 zł.

Czy możemy pójść na wizytę do innego lekarza rodzinnego?

Powinniśmy wybierać leczenie u naszego specjalisty. Istnieją jednak sytuacje, w których możemy skorzystać z porady innego lekarza. Tak się dzieje w przypadku, kiedy należymy do przychodni, w której pracuje kilku specjalistów i w danym dniu nasz lekarz akurat nie przyjmuje pacjentów. Wówczas możemy wybrać innego lekarza. Z usług innego specjalisty POZ skorzystamy także podczas nagłego pogorszenia stanu zdrowia w trakcie wakacji czy wyjazdu na delegację.

15 najbogatszych gmin w Wielkopolsce w 2024 roku. Sprawdź zdjęcia!