Znamy ceny energii dla Poznania na 2023 rok. Otwarto ofertę w powtórnym przetargu

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Znamy ceny energii dla Poznania na 2023 rok. Otwarto ofertę w powtórnym przetargu

Znamy ceny energii dla Poznania na 2023 rok. Otwarto ofertę w powtórnym przetargu

2022-12-07 8:03

Znamy ceny energii dla Poznania na 2023 rok. Do urzędu wpłynęła tylko jedna oferta, która jest niższa od wcześniej zaoferowanej. Obecnie trwa procedura przygotowania do podpisania umowy. Ile dokładnie miasto zapłaci za energię?

Przetarg na ceny energii dla Poznania

Ceny energii to bardzo drażliwy temat. We wrześniu 2022 roku rozpisano pierwszy przetarg, ale zaoferowana cena znacznie przekraczała możliwości finansowe Miasta. Teraz znamy wyniki drugiego postępowania na grupowy zakup energii elektrycznej w 2023 roku. - Wpłynęła tylko jedna i jest niższa od wcześniej zaoferowanej. Miasto nadal zamierza ubiegać się o ustawowe wsparcie - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

Ile Poznań zapłaci za prąd?

Oferta wpłynęła od firmy Enea S.A. - Zaproponowana kwota wynosi ponad 354 mln zł. W przeliczeniu na ceny jednostkowe zakupu energii to ponad 1,6 tys. zł za MWh - informują urzędnicy.

To mniej, niż w poprzednim przetargu. Wówczas cena, jaką zaoferowano, wynosiła aż 409 mln zł, a cena jednostkowa - ponad 2,7 tys. zł za MWh.

- Jednak obecnie czyli do końca obecnego roku Poznań płaci 577,5 zł za MWh. Dlatego zarówno Miasto, jak i pozostali uprawnieni członkowie grupy zakupowej ubiegać się będą o objęcie mechanizmem ustawowego wsparcia. Polega on na wyznaczeniu ceny maksymalnej zakupu energii elektrycznej dla roku 2023, która wynosi 785 zł za MWh - czytamy w komunikacie.

Wiadomo, że obecnie trwa procedura przygotowania do podpisania umowy z wybranym przedsiębiorstwem energetycznym. Warto podkreślić, że w grupowym zakupie energii elektrycznej bierze udział Miasto, podległe mu jednostki (np. szkoły, przedszkola, miejskie przedsiębiorstwo komunikacji), a także 14 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań i wiele spółek i instytucji kulturalnych działających w Poznaniu i okolicach.

Jak ogrzewać dom energią elektryczną? 7 sposobów. Z węgla na prąd