Grupa Velux ma swoją siedzibę m.in. w wielkopolskim Gnieźnie. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, w świetle postępującej niepewności ekonomicznej firma podjęła różne działania mające na celu dostosowanie zdolności produkcyjnych do aktualnej sytuacji. W fabrykach w Gnieźnie oraz w Namysłowie, od 19 września, na okres ośmiu tygodni, został wprowadzony 4-dniowy tydzień pracy, aby zmniejszyć liczbę dni produkcyjnych. Dodatkowo wprowadzono także zamrożenie zatrudniania nowych pracowników.
Okazuje się, że te działania okazały się niewystarczające wobec pogarszających się informacji z głównych rynków. - W związku z aktualną, trudną i niepewną sytuacją makroekonomiczną konsumenci bardzo ostrożnie podejmują decyzje zakupowe. Jednocześnie nasze magazyny są pełne, dlatego musimy produkować mniej. Wyczerpaliśmy możliwości uelastycznienia produkcji i dalsze jej ograniczenie wiąże się z trudną decyzją o zmniejszeniu zatrudnienia i rozstaniu się z pracownikami. W obecnej sytuacji makroekonomicznej oraz wobec słabych prognoz na najbliższe kwartały uważamy, że konieczne jest dokonanie korekt, by przygotować nasz biznes na przyszłość – powiedział Jacek Siwiński, prezes firmy VELUX Polska.
W fabrykach firmy VELUX w Gnieźnie oraz w Namysłowie rozpoczęły się negocjacje ze związkami zawodowymi w celu znalezienia najlepszych możliwych rozwiązań dla pracowników objętych zwolnieniami. Szczegóły zostaną podane po zakończeniu rozmów ze związkami zawodowymi. Proces redukcji zatrudniania będzie odbywał się zgodnie z przepisami prawa pracy. Firma VELUX podkreśla, że bardzo ważne jest wypracowanie rozwiązania, które będzie optymalne dla pracowników. - Jesteśmy w trudnej sytuacji. Poprzez lokalne negocjacje będziemy starali się znaleźć jak najlepsze rozwiązania, aby wesprzeć pracowników, których ta sytuacja dotknie - podkreśla Jacek Siwiński.
W Gnieźnie działają dwa zakłady produkcyjne należące do spółki NB Polska, w których zatrudnionych jest ponad 1000 osób. Przy ulicy Słonecznej znajduje się fabryka okien drewnianych, na terenie której jest 14 hal produkcyjnych i 2 magazynowe. Zaś fabryka przy ulicy Kolejowej to producent metalowych i plastikowych komponentów do okien dachowych VELUX. Na jej terenie znajduje się 6 hal produkcyjnych i 1 magazynowa. Powierzchnia produkcyjno-magazynowa w Gnieźnie to ponad 74 tys. m2.
Redukcja zatrudnienia nastąpi także w fabryce okien i kołnierzy aluminiowych w Namysłowie. Zatrudnia ona około 1 000 osób, a jej powierzchnia to ponad 70 tys. m2. Na jej terenie znajduje się 7 hal produkcyjnych i dwie magazynowe. W Namysłowie znajduje się także centrum dystrybucji Grupy VELUX na rynek polski i europejski.
Polecany artykuł: