Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - tak wyglądały główne uroczystości
Kulminacja piątkowych uroczystości - organizowanych przez samorząd województwa - miała miejsce przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. O godz. 16.40 - w historyczną godzinę wybuchu walk - tradycyjnie zabrzmiały syreny. Na minutę zatrzymały się tramwaje i autobusy. Uczestnicy odśpiewali hymn, podniesiono flagę państwową.- 27 grudnia wspominamy bohaterów zrywu niepodległościowego z 1918 roku, który jako jeden z nielicznych w historii Polski zakończył się sukcesem. Powstanie Wielkopolskie było wielkim zwycięstwem naszych przodków, poznaniaków i Wielkopolan. To właśnie dzięki ich bohaterskiej postawie żyjemy dziś w wolnej i suwerennej Polsce. Cieszę się, że od kilku lat odwaga powstańców i ich dokonania są upamiętniane jako święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Pod monumentem wiązanki kwiatów złożyli m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, a także władz centralnych i samorządowych. Miasto reprezentowali Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, Grzegorz Ganowicz - przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania.
- 27 grudnia to najważniejsza data w wielkopolskim kalendarzu każdego roku. Tego dnia oddajemy hołd bohaterom: Powstańcom Wielkopolskim i wszystkim, którzy ich wspierali podczas wielkopolskiej insurekcji. Dajemy wyraz naszej dumie z powstańczego czynu i radości ze zwycięstwa - powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa. - Świętujemy nie tylko przy pomnikach i na cmentarzach, ale także podczas koncertów, marszy, biegów, gier terenowych, rekonstrukcji historycznych i wielu innych przedsięwzięć. Wszystkie są dobrą formą wyrażania dumy i radości ze zwycięstwa, o ile nie są skierowane przeciw komuś lub czemuś. Pamięć o Powstaniu buduje naszą regionalną tożsamość i chcemy, aby była wolna o bieżących politycznych napięć. Mamy nadzieję, że tak pozostanie.
Główne uroczystości rocznicowe poprzedziło złożenie wieńców na mogiłach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, a także przed tablicami: Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich oraz Ignacego Jana Paderewskiego. W imieniu poznanianek i poznaniaków kwiaty składał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!