12-metrowe autobusy elektryczne już w Poznaniu! Na ich dachach są panele fotowoltaiczne!

2020-02-12 18:51 DR
12-metrowy autobus elektryczny - Poznań
Autor: MPK Poznań 12-metrowy autobus elektryczny - Poznań

Autobusy elektryczne w Poznaniu to nie żadna nowość. Od jakiegoś czasu można je spotkać na ulicach naszego miasta. Jednak niebawem w trasę ruszą 12-metrowe, elektryczne pojazdy, a takich w stolicy Wielkopolski jeszcze nie ma. Co więcej na ich dachach zamontowane są panele fotowoltaiczne.

Poznańskie MPK stawia na ekologię i stara się to udowodnić na każdym kroku. Już od jakiegoś ulicami naszego miasta jeżdżą elektryczne autobusy przegubowe. Można spotkać je przede wszystkim na linii numer 174. Takich pojazdów MPK zamówiło 15 i wszystkie można spotkać już na ulicach. Teraz kończą się dostawy kolejnych elektryków. Tym razem to autobusy 12-metrowe, czyli o standardowej długości. Zamówiono ich 6 sztuk. Wszystkie dotarły już do MPK, a pracownicy przewoźnika sprawdzają teraz, czy wszystko z nimi w porządku.

Nowością, która wielu może zaskoczyć jest fakt, że na dachu nowych, 12-metrowych autobusów zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne.

Pozyskana z nich energia będzie wspomagała instalację elektryczną autobusu podczas postoju na końcówkach linii komunikacyjnych, a tym samym będzie służyć do zasilania urządzeń informacji pasażerskiej

informuje poznańskie MPK. 

Panele fotowoltaiczne na autobusie elektrycznym w Poznaniu
Autor: MPK Poznań Panele fotowoltaiczne na autobusie elektrycznym w Poznaniu

W pojazdach zastosowano również dobrze znane poznaniakom rozwiązania takie jak system informacji pasażerskiej, w tym system zapowiedzi głosowych, oznakowanie przycisków alfabetem Braille’a czy ładowarki USB. Nowe, 12-metrowe autobusy będą jeździły na liniach numer 163 i 190.

To jednak nie koniec. MPK niedawno ogłosiło przetarg na zakup 37 kolejnych autobusów elektrycznych (31 pojazdów standardowych, 12-metrowych oraz 6 przegubowych, czyli 18-metrowych). Termin składania ofert mija 2 marca. Póki co nie wiadomo, kiedy pojazdy mogłyby pojawić się na ulicach Poznania.